Wyświetlono posty wyszukane dla frazy: Słodkowodne akwarium ozdobne

Akwarium z rybami zimnolubnymi.

Nie ma działu dotyczącego akwarystyki słodkowodnej z rybami zimnolubnymi. Wprowadzam więc ten temat tutaj. Mam akwarium, które znajduje się w pomieszczeniu nie ogrzewanym gdzie temperatura spada do 0 ° C. Trzymam już 2 lata kiełbika, jazgarza, amurka, słonecznicę oczywiście karasie ozdobne oraz ciernika. Wczoraj na targu dokupiłem okonika, byczka, piskorzyka no i taką dziwną ale bardzo ładną rybkę, Sprzedający powiedział, że można ją trzymać w sadzawce. Może ktoś wie co to za ryba.

Ale numer dopiero teraz zauważyłem, że nie mogę dołączyć załącznika!

[ Dodano: 2006-11-27, 14:43 ]
http://www.aleksandretta....d28021b69583c9e

 » 

Akwarium z rybami zimnolubnymi.

Mam pytanie dotyczące zakładania akwarium słodkowodnego dla ryb zimnolubnych.

Mam zamiar założyć akwarium i trzymać tam następujące gatunki:

- Jesiotr (już kiedyś miałem ale zbiornik był za mały)
- Karpie Koi
- Karpie małe (kroczek)
- Karasie (ozdobne lub nie)
możliwe, że oprócz tego okonki, ale to ewentualnie gdyż potrzebują dużo tlenu.

Zbiornik będzie bardzo duży, gdyż wymiary jego to 200x60x60 lub 200x70x60
a nawet 225 cm długości. Pojemność będzie wynosić >700 litrów netto

Teraz pytanie:
- jakie filtry byście polecali, ale zależy mi na tym żeby nie wydawać na jeden filtr ponad 800 zł i najmniej 2 sztuki. Chcę kupic dobry filtr zewnętrzny, ale nie wydać całej wypłaty. Proszę o podpowiedzi, z czego mogę wybrać (wolałbym wykluczyć firmy Aquael itp. Nie zamierzam przerybiać zbiornika). Kwota o jakiej myślę to 500-750 zł (na filrt lub filtry) oraz nie wiem na jakie oświetlenie się zdecydować (obudowę zrobiłbym samodzielnie, gdyż już wcześniej robiłem) Pozostaje kwestia czy świetlówki czy żarówki zwykłe itp.

Pozdrawiam
Grzegorz M.

Początki akwarystyki...

Każdy, kto znalazł się na tym forum w jakiś sposób związany jest z awarystyką. Jednak czy jako akwaryści nie powinniśmy znać choć namiastki historii tego hobby?

Pierwsze akwaria słodkowodne zakładano już w starożytnych Chinach!!! gdzie w niewoli trzymano przeróżne odmiany Karasia ozdobnego Carassius carassius.
W krajach nowożytnych rozpoczęto od pierwszych prób utrzymania przy życiu w niewoli Wielkopłetwa wspaniałego - Macropodus opercularis. Dokonał tego w 1869 roku francuski konsul w Chinach, który przywiózł ze sobą pierwsze egzemplarze tej ryby do Europy.
Od tego czasu akwarystyka słodkowodna rozwijała się, stanowiąc przez długi czas jedyną formę utrzymywania w niewoli organizmów wodnych.
Wielkim atutem akwarystyki słodkowodnej jest możliwość hodowli szerokiej gamy przepięknych roślin, które stały się głównym obiektem zainteresowań bardzo wielu doświadczonych akwarystów z całego świata.

Przywitaj się

Witam.
Jestem tutaj zupełnie nowy i nie upieczony jeszcze Nazywam się Jacek, zajmuję się hodowlą ptaków ozdobnych. Posiadam też akwarium z rubkami słodkowodnymi. Uwielbiam wyprawy do lasu na spacery, czasem bardzo długie, lubię też fotografować wszystko co mi się natoczy pod obiektyw.
Z przyrodą jestem za pan brat od dawna, mam tez nadzieję że przy Was, czegoś się nauczę.

 » 

Prawdopodobnie ospa

Witam walczę obecnie w zbiorniku ozdobnym z ospą rybią (bynajmniej wszystko na to wskazuje ) zastosowalem Castopur podniosłem temperaturę i czekam na efekty .Problem z ospą mam na własne życzenie bo do zbiornika wpuściłem neonki bez kwarantanny (brak miejsca na zbiornik ).Po trzech dniach widać efekty ale słabo grzałka dociągnęła mi temperaturę do 31 stopni i ani stopień więcej .Od kolerzanki z zoologa dostałem preparat Tetry Tetramedica z opisu wynika że
Tetra GeneralTonic – Środek dezynfekcyjny do akwariów słodkowodnych
• poleca się do akwariów zainfekowanych przez bakterie lub pasożyty (Ichtyobodo, Saprolegnia, Achyla, słodkowodne Oodinium)
• w kombinacji z Tetra AquaSafe likwiduje wytrzeszcz oczu
• usuwa zmętnienie wody spowodowane przez glony planktonowe, zwłaszcza cyjanobakterie (sinice) czy po kuracji dodać jeszce ten środek .

Cyclop-eeze


| http://www.cyclop-eeze.com/product_info.php

| Ktos sie moze orientuje co to jest?

| Pisza tam tak:
| "CYCLOP-EEZER are a selectively bred,
| biologically engineered microorganism
| which are cultured in a pristine arctic lake."

| Jak można okiełznać "biologically engineered"
| organizm hodowany w oceanach? Nie rozpełznie
| się to na wszystkie strony świata i nie zacznie
| żyć własnym życiem?

Przepraszam, pominąwszy wszystkie inne wątpliwości dotyczące zawartych
na cytowanych stronach informacji - gdzie tam jest coś o hodowaniu tego
w oceanach?


OK, ok, ok -
Może poniosła mnie fantazja nieco zabardzo :-)

Owszem, piszą że hodują ten organizm w jeziorze arktycznym.
Czyli w kontrolowanym zbiorniku wodnym.
Ale ja się zastanawiam jak planują zabezpieczyć to coś przed
inwazją na inne, niekontrolowane zbiorniki wodne...

Chodzi mi o to, że przecież nic w przyrodzie nie jest w 100%
izolowane od reszty świata i tak jak np. solowiec jest roznoszony
od jeziora do jeziora bo się cysty mogą przylepić jakiemuś
ptakowi czy owadowi do nogi tak i ten nowy gadzinowiec może
się rozleźć jeśli ma podobne stadia rozwoju co Artemia...

Skojarzenie z oceanami było faktycznie trochę na wyrost, jeśli
organizm jest hodowany tylko w słodkiej wodzie a nie słonej ale
właściwie nie jest wiadomo czy to słodkowodne czy słono jest.

A co do innych wątpliwości jakie Ci się pojawiły przy czytaniu,
to zechciałbyś się podzielić nimi tutaj?

Produkt jest dosyć mocno reklamowany wśród hodowców zwierząt
ozdobnych w akwarystyce i stąd duże zainteresowanie nim z mojej
strony... Parę lat temu karmiłem larwy błazenków bordowych i mi
się udało odchować kilkadziesiąt zdrowych rybek które oddałem
do sklepów z morskimi akwariami oraz dosyć intensywnie lecz bez
sukcesów próbowałem odchować larwy krewetek ozdobnych
z rodzaju Lysmata. Chętnie bym się czegoś więcej na jego temat
dowiedział od kogoś kto nie jest stronniczy jak producent... :-)

migdałecznik morski...- co wy na to?

Znalazłem takie coś, lecz jest niestety drogie.
Czy ktoś ma może namiar na jakiś sklep z ziołami najlepiej w necie lub w
Warszawie
gdzie moge to kupić taniej?
dołączm opis zaczernięty ze strony:
http://sklepakwarystyczny...products_id=288
nie wiem tylko czy mogę i opis.

Ketapang
24,00zł 19,90zł

Biologiczny uzdatniacz wody w akwariach słodkowodnych

KETAPANG - liście migdałecznika morskiego (Terminalia catappa) - to środek zdecydowanie poprawiający jakość wody akwariowej. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i antystresowo chroniąc w ten sposób hodowane w zbiornikach ryby ozdobne. Wprowadza do wody naturalne garbniki oraz nieznacznie obniża pH wody, dzięki czemu jej właściwości zbliżone są do biotopu naturalnego ryb żyjących w miękkiej, kwaśnej wodzie.

Istotny jest fakt, że użycie produktu do celów akwarystycznych nie niszczy ważnych i pożytecznych bakterii filtracyjnych, co ma miejsce w przypadku kuracji preparatami leczniczymi. Efektem ubocznym działania tych preparatów jest zawsze zachwianie flory bakteryjnej w akwarium.

Azjatyccy hodowcy ryb ozdobnych stosują liście migdałecznika morskiego do skutecznej ochrony przed pleśnieniem i zagrzybieniem złożonej ikry. W akwariach tarliskowych aplikują liść do pracującego filtra lub bezpośrednio do akwarium. Dzięki temu zabiegowi wskaźnik wylęgalności i przeżywalności wylęgu znacznie się poprawia. Liście są również wykorzystywane do leczenia pleśniawki - częstej i bardzo niebezpiecznej choroby wśród młodych i dorosłych populacji.

KETAPANG przyspiesza gojenie się ran, regeneruje błonę śluzową i płetwy hodowanych ryb, dlatego zaleca się stosowanie produktu po wymianie wody oraz po transporcie ryb i w okresie adaptacji ryb w nowym akwarium, gdyż podczas tych czynności może dojść do otarć i skaleczeń.

KETAPANG stosujemy profilaktycznie lub leczniczo - jedna saszetka wystarcza na 150 do 200 litrów wody. Saszetkę/saszetki wymieniamy po upływie 2 tygodni.

Szczególnie zalecane jest stosowanie KETAPANG przy wymianie wody lub urządzaniu nowych akwariów w celu stworzenia właściwego środowiska oraz równowagi biologicznej dla zarybianego zbiornika.

Opakowanie: 6 saszetek

biotop WW (whitewater)

W Ameryce Południowej spotykamy trzy rodzaje wód, wody białe, czarne i przejrzyste (ang. whitewater, blackwater i clearwater).

WW są najbardziej rozpowszechnionym i ożywionym typem biotopoów spotykanych w Ameryce Południowej. W rzeczywistości wody te nie są białe, lecz szarobrązowe lub szarożółte. Owe kolory i stosunkowo mała przejrzystość to wynik dużej ilości osadów wypłukiwanych w górnych biegach rzek niosących te wody juz z Andów gdzie wspomnianych osadów wypłukiwane jest najwięcej.

Dno zbiorników z białymi wodami jest zazwyczaj muliste. Pod mułem znajdują się wrstwy piachu. W WW nie występują podłoża skalne (skalne dno posiadają jedynie CW). Jak we wszystkich innych wodach i tu nie brakuje kawałków drewna.

Występowanie: centralna część Amazonii, Peru i Boliwia, a także białe wody w Meksyku (ameryka środkowa)

Typy akwaenów: WW występują we wszystkich typach akwaenów (strumienie, parany, rio, cano, zatokach, lago), najczęściej jednak występują w dużych rzekach. Najbardziej znanymi rzekami z białą wodą są Amazonka i Ucayali. Mniejsze ale równie ważne/duże rzeki reprezentujące ten biotop to Rio Napo i Rio Solimoes.

Większe akweny są domem głównie ryb drapieżnych (Piranie, Arapaima gigas , ryby z rodzaju Cichla), lecz również delfinów i drapieżnych gadów. Prawdziwy raj to jednak zatoczki głównych rzek, tam można spotkać większość naszych znajomych z akwarii (pielęgnice pawiookie, akary, ziemiojady, większość zbrojników, kirysków i innych sumów, a także zatrzęsienie kąsaczowatych). Większość ryb z Ameryki Południowej pochodzi właśnie z WW.

Niektóre gatunki ryb akwariowych, których egzemplarze złowiono w białych wodach (amazonka, napo):

Cichlidae

*Skalar
*Pielęgniczka Kakadu
*Pielęgnica pawiooka
*Pielęgnica szmaragdowa
*Pielęgnica skośnopręga
*Ziemiojad pstry

Characiformes

*Zwinnik latarnik
*Zwinnik Costelo
*Zwinnik nadobny
*Bystrzyk trójpręgi
*Promieniak białopłetwy
*Pstrążnica marmurkowa
*Drobnoustek trójpręgi
*Ukośnik ozdobny
*Pacu

Siluriformes

*Kiryśnik czarnoplamy
*Drewniak
*Amblydoras hancocki
*Corydoras agassizi
*Corydoras leucomelas
*Corydoras rabauti
*Corydoras trilineatus

Inne

*Arowana
*Płaszczka słodkowodna

Średnie parametry białych wód"

pH: 7.2
TwO: 2-4 dGH
TwW: 2-5 dKH
Głębokość około 2m.
Prąd wody: słaby lub brak
Temperatura wody: 28°C
Temperatura powietrza: 30°C

Podpierałem się:
-Magazyn Akwarium (artykuł T. Nideckiego)
-W.Staeck, H. Linke - "American Cichlids II - Large Cichlids", Tetra-Verlag 1985
-projectamazonas.com

Białe wody Ameryki Południowej

Przypomniało mi się, iż jakiś czas temu stworzyłem ten oto artykuł i właśnie dziś wpadł mi w ręce... A więc...

W Ameryce Południowej spotykamy trzy rodzaje wód, wody białe, czarne i przejrzyste (ang. whitewater, blackwater i clearwater).

WW są najbardziej rozpowszechnionym i ożywionym typem biotopoów spotykanych w Ameryce Południowej. W rzeczywistości wody te nie są białe, lecz szarobrązowe lub szarożółte. Owe kolory i stosunkowo mała przejrzystość to wynik dużej ilości osadów wypłukiwanych w górnych biegach rzek niosących te wody juz z Andów gdzie wspomnianych osadów wypłukiwane jest najwięcej.

Dno zbiorników z białymi wodami jest zazwyczaj muliste. Pod mułem znajdują się wrstwy piachu. W WW nie występują podłoża skalne (skalne dno posiadają jedynie CW). Jak we wszystkich innych wodach i tu nie brakuje kawałków drewna.

Występowanie: centralna część Amazonii, Peru i Boliwia, a także białe wody w Meksyku (ameryka środkowa)

Typy akwaenów: WW występują we wszystkich typach akwaenów (strumienie, parany, rio, cano, zatokach, lago), najczęściej jednak występują w dużych rzekach. Najbardziej znanymi rzekami z białą wodą są Amazonka i Ucayali. Mniejsze ale równie ważne/duże rzeki reprezentujące ten biotop to Rio Napo i Rio Solimoes.

Większe akweny są domem głównie ryb drapieżnych (Piranie, Arapaima gigas , ryby z rodzaju Cichla), lecz również delfinów i drapieżnych gadów. Prawdziwy raj to jednak zatoczki głównych rzek, tam można spotkać większość naszych znajomych z akwarii (pielęgnice pawiookie, akary, ziemiojady, większość zbrojników, kirysków i innych sumów, a także zatrzęsienie kąsaczowatych). Większość ryb z Ameryki Południowej pochodzi właśnie z WW.

Niektóre gatunki ryb akwariowych, których egzemplarze złowiono w białych wodach (amazonka, napo):

Cichlidae

*Skalar
*Pielęgniczka Kakadu
*Pielęgnica pawiooka
*Pielęgnica szmaragdowa
*Pielęgnica skośnopręga
*Ziemiojad pstry

Characiformes

*Zwinnik latarnik
*Zwinnik Costelo
*Zwinnik nadobny
*Bystrzyk trójpręgi
*Promieniak białopłetwy
*Pstrążnica marmurkowa
*Drobnoustek trójpręgi
*Ukośnik ozdobny
*Pacu

Siluriformes

*Kiryśnik czarnoplamy
*Drewniak
*Amblydoras hancocki
*Corydoras agassizi
*Corydoras leucomelas
*Corydoras rabauti
*Corydoras trilineatus

Inne

*Arowana
*Płaszczka słodkowodna

Średnie parametry białych wód"

pH: 7.2
TwO: 2-4 dGH
TwW: 2-5 dKH
Głębokość około 2m.
Prąd wody: słaby lub brak
Temperatura wody: 28°C
Temperatura powietrza: 30°C

Podpierałem się:
-Magazyn Akwarium (artykuł T. Nideckiego)
-W.Staeck, H. Linke - "American Cichlids II - Large Cichlids", Tetra-Verlag 1985
-projectamazonas.com

Przykłady obsady ryb w akwarium wielogatunkowym

Chcąc kupić ryby zadajemy sobie często pytanie czy dana ryba może żyć z inną rybą. W naturalnym środowisku ryby żyją w określonych grupach wielogatunkowych. Opisze tu przykładowe "zestawy" ryb, jakie mogą ze sobą żyć. (Jeśli w zestawie opisana jest ryba w liczbie pojedynczej to nie oznacza, że mamy kupić tylko jedną rybkę, ale co najmniej 2-3)

Ryby stadne zestaw I

Środkowy i górny poziom w akwarium zasiedlają ryby, karpiowate, Np. danio albo, kąsaczowate ( żwawiki, błyszczyki, zwinniki, miedziki, bystrzyki), w niższym poziomie brzanki i kiryski. Dodatkowo możemy zakupić do prawie każdego akwaria ryby glonożercze, czyli tak zwane, glonojady.

Ryby stadne zestaw II

Tęczanki, kiryski albo inne sumiki, i ewentualnie danio.

Ryby stadne zestaw III

Żwawik, zwinnik jażeniec zielony i czerwonogłówka, miedzik obrzeżony, bystrzyk barwny, ozdobny i inne, smukleń, prystelka, inne kąsaczokształtne, ale bez małych i łagodnych ryb. Dodatkowo kiryski lub inne sumowate.

Ryby stadne zestaw IV

Danio tęczowy, brzanka wysmukła i ewentualnie ryby zjadające glony.

Małe rybki stadne

Smukleń pryskacz, drobnoustek, neon czerwony, danio, smukleń szklisty, małe zbrojniki, mała brzanka.

Akwarium z neonami czerwonymi

Neon czerwony, zbrojnik z niedużych gatunków, ewentualnie także: proporczykowiec z Kap Lopez i Gardena, zwinniki, bystrzyki, razbory, małe kąsaczokształtne, brzanka wielkołuska.

Ryby stadne niezbyt ciepłolubne

Kardynałek chiński, brzanka zielona, przylga z wód umiarkowanie ciepłych, ewentualnie także krysek pstry albo inny niezbyt ciepłolubny oraz neon Innesa i bystrzyk czerwony, albo zwinnik ogonopręgi - gatunek większy i częściowo roślinożerny.

Akwarium z brzankami zestaw I

Brzanki 2 do 4 gatunków, szczupieńczyki i ryby glonożerne.

Akwarium z brzankami zestaw II

Brzanka sumatrzańska, inne brzanki ale raczej bez najmniejszych, bocja wspaniała, ryby glonożerne i szczupieńczyk albo danio malabarskie.

Akwarium z żyworodkami z rodziny piękniczkowatych

Platka, zmienniak wielobarwny, gupik, mieczyk, molinezja. Dodatkowo: kiryski albo małe sumiki. Ewentualnie także: mniej znane żyworodki.

Średniej wielkości akwarium z barwniakami albo z pielęgniczkami

Dorosła para barwniaków albo południowo amerykańskich pielęgniczek, niewielkie ryby stadne (kąsaczowate albo danio), zbrojniki, grubowargi syjamskie i ewentualnie żyworodki albo gurami.

Akwarium dla typowych pielęgnic

Pary małych lub średniej wielkości pielęgnic (Np. każda para z innego gatunku), zwinniki i astianaksy z większych gatunków oraz zbrojniki.

Ryby spokojne i zdecydowanie ciepłolubne

Dyskowce albo gurami (nadają się wszystkie odmiany kolorystyczne), dodatkowo: badis, prętnik karłowaty i ciepłolubny zbrojnik. Zbiornik duży co najmniej 1m długości.

Wysokie akwarium wielogatunkowe

Skalary, sumiki, zbrojniki i żyworodki które dają narybek dla skalarów. Ewentualnie także: żałobniczki, barwieniec, bystrzyk, inne kąsaczokształtne średniej wielkości lub małe.

Duże akwarium z dyskowcami i innymi rybami z Ameryki Płd.

Dyskowiec, zwinnik czerwonogłowy, neon czerwony, barwieniec, bystrzyk ozdobny i pięknopłetwy, prystelka, mały ciepłolubny sumik i także zbrojniki.

Akwarium z gurami i innymi tropikalnymi rybami z Azji

Gurami dwuplamisty i mozaikowy, któryś gatunek prętnika, bojownik wspaniały albo wielkopłetwy, brzanka wielkołuska i purpurowa, badis, grubowarg syjamski i bocja karłowata. Ewentualnie także szczupieńczyk.

Akwarium dla pielęgnic z jezior wschodu Afryki

Dwa-cztery gatunki pielęgnic z Jeziora Tanganika lub Malawi. Uwaga - jeśli decydujemy się na pyszczaki to musimy pamiętać o tym, że w akwarium trzymamy ryby tylko z Jeziora Tanganika lub Malawi. Nigdy nie trzymamy ryb z jednego jeziora zerem z rybami z drugiego jeziora. W akwarium raczej same pielęgnice. Ewentualnie: jakieś glonojady lub sumiki.

Opisane tutaj "zestawy" są tylko przykładami oczywiście akwaria można obsadzić inaczej wg swoich upodobań jednaj trzymajmy się przy tym tych schematów. Przykłady opracowane na podstawie książki: "Słodkowodne akwarium ozdobne".

olcha czarna,parametry wody po zastosowaniu

Khem... khem...
Wieczór minąłSorry, mam siano zamiast mózgu

KETAPANG - Biologiczny uzdatniacz wody w akwariach słodkowodnych (tu IMO ciut przesadzili
KETAPANG - liście migdałecznika morskiego (ja słyszałam że migdałecznika właściwego, ale nie wiem czy to błąd czy inna nazwa) (Terminalia catappa) - to środek zdcydowanie poprawiający jakość wody akwariowej. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i antystresowo (IMO naciągane z tym antystresem) chroniąc w ten sposób hodowane w zbiornikach ryby ozdobne. Wprowadza do wody naturalne garbniki oraz nieznacznie obniża pH wody, dzięki czemu je właściwości zblizone są do biotopu naturalnego ryb żyjących w miękkiej i kwaśnej wodzie. Istotny jest fakt, że użycie produktu do celów akwarystycznych nie niszczy pożytecznych bakterii filtracyjnych, co ma miejsce w przypadku kuracji preparatami leczniczymi. Efektem ubocznym działania tych preparatów jest zawsze (znów pierdoły bo to zależy od preparatu) zachwianie flory bakteryjnej w akwarium! Właściwości profilaktyczne i lecznicze liści migdałecznika morskiego znane były od dawna i w wielu krajach od wieków wykorzystywane w medycynie naturalnej. Skutecznie wspomagają eliminowanie dolegliwości związanych z astmą, przeziębieniem, zapaleniem oczu, reumatyzmem, wszelkiego rodzaju zewnetrznymi skaleczeniami (tak jakby się można było skaleczyć wewnętrznie, ciekawe jak, chyba połykając żyletki), krwawieniem dziąseł i pasożytami żołądka. Azjatyccy hodowcy ryb ozdobnych stosują liście migdałecznika morskiego do skutecznej ochrony przed pleśnieniem i zagrzybieniem ikry. Dzięki temu zabiegowi wskaźnik wylęgalności i przeżywalności wylęgu znacznie się poprawia. Liście są również wykorzystywane do leczenia pleśniawki - częstej i bardzo niebezpiecznej choroby wśród młodych i doroslych populacji KETAPANG przyspiesza gojenie się ran, regeneruje błonę śluzową i płetwy hodowanych ryb, dlatego zaleca się stosowanie produktu po wymianie wody oraz po transporcie ryb i w okresie adaptacji ryb w nowym akwarium, gdyż podczas tych czynności może dojść do otarć i skaleczeń. KETAPANG stosujemy profilaktycznie lub leczniczo - jedna saszetka wystarcza na 150-200 litrów wody. W zbiornikach większych niż 150-200 l stosujemy odpowiednio większą ilość saszetek. Saszetkę/saszetki wymieniamy po upływie dwóch tygodni. PRODUCENT RADZI - szczególnie zalecane jest stosowanie KETAPANG przy wymianie wody lub urządzaniu nowego akwarium w celu stworzenia właściwego środowiska oraz równowagi biologicznej dla zarybionego zbiornika.

Tyle Tropical. Ja swoje info na temat migdałecznika czerpałam z artykułu w AquaForum. Nic tam nie było o równowadze biologicznej, natomiast sporo o właściwościach leczniczych i profilaktycznych. Stosuje się toto w hodowlach bojowników (zwłaszcza po walkach) i paletek. Faktycznie leczy infekcje bakteryjne i grzybicze (z pleśniawką włącznie).

Glony - mini kompedium

Poniżej pozwalam sobie zamieścić obszerne fragmenty artykułu pp. Joanny i Pawła Zarzyńskich zamieszczony w magazynie AKWARIUM nr 6/2006 (sierpień) zatytułowany „GLONY - zmora akwarystów". Artykuł jest znacznie dłuższy, ja pozwoliłem sobie na wybranie z niego najważniejszych informacji, użytecznych dla przeciętnego akwarysty, którego dopadła plaga glonów J

Poznaj swego wroga
[...] Akwaryści wypracowali sobie "własny" podział glonów spotykanych w zbiornikach mający może niewiele wspólnego z systematyką, ale stosunkowo prosty i klarowny bowiem opierający się na cechach makro-skopowych pozwalających przy odrobinie doświadczenia na szybkie rozróżnienie gołym okiem tego, co pojawiło się w naszym akwarium. Ponieważ podział ten jest zupełnie wystarczający pod względem diagnostycznym oraz pozwala na podjęcie odpowiednich środków zaradczych, bez obaw można się na nim opierać. Wg niego spotykane w akwariach glony dzielimy na następujące grupy:

- sinice (cyjanobakterie) - występują zarówno w akwariach słodkowodnych jak i morskich. Mają postać kleistego, filcowatego nalotu spowijającego podłoże, dekoracje i liście roślin. W zależności od gatunku sprawcy może on mieć barwę od niemal czarnej, przez niebieskozieloną, szarawą do fioletowo-czerwonej (zwłaszcza w akwariach morskich). Powodują obumieranie "przyduszonych" roślin oraz znacząco obniżają walory estetyczne zbiornika. Główną przyczyną ich pojawiania się w akwarium jest nadmiar produktów przemiany materii i substancji organicznych w wodzie powstały na skutek przegęszczenia ryb, zbyt obfitego karmienia szczególnie sztucznymi pokarmami oraz zaniechania wykonywania podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.

- okrzemki - występują zarówno w akwariach słodkowodnych i morskich. Pokrywają brunatnym nalotem szyby, podłoże, dekoracje oraz liście roślin. Pojawiając się w nadmiarze utrudniają obserwację zbiornika, obniżając jego walory dekoracyjne, zaś w skrajnych przypadkach, mogą doprowadzić do zamierania silnie porośniętych nimi liści roślin. Szczególnie często występują w świeżo urządzonych akwariach, w których nie wytworzyła się jeszcze równowaga biologiczna. Ich rozwojowi sprzyja również nadmierna ilość produktów przemiany materii ryb, głównie związków azotowych oraz fosforanów powstała na skutek zaniechania częściowych, regularnych podmian wody oraz niedostatecznej filtracji. Ponieważ glony te mają małe wymagania co do światła występują zwykle w akwariach słabo oświetlonych - w tych lepiej oświetlonych przegrywają zwykle w konkurencji z zielenicami.

- glony pędzelkowate ("krasnorosty") - to specyficzna grupa rzeczywiście zaliczająca się do rodzaju Audouinella z gromady krasnorostów. Mają postać charakterystycznych, pędzelkowatych tworów porastających liście roślin (preferują te o sztywnych liściach, bardzo częste np. na anubiasach), kamienie i inne elementy dekoracyjne, a w skrajnym przypadku nawet szyby. Mają one ciemną, niemal czarną barwę z lekko granatowym od- cieniem oraz osiągają wysokość 5-20 mm (niektórzy akwaryści dzielą je na "krótkie" i "długie"). Preferują silny prąd wody, dlatego szczególnie obficie porastają okolice dysz wylotowych filtrów (również same dysze). Poza obniżaniem walorów estetycznych zbiornika prowadzą do obumierania liści porażonych roślin. Przyczyny ich powstawania to zbyt duża ilość produktów przemiany materii w wodzie oraz duża ilość rozpuszczonych w niej soli (wysoka twardość wody) oraz podwyższone pH (alkaliczny odczyn wody). Zadowalają się średnią ilością światła, dlatego mogą występować nawet w umiarkowanie oświetlonych zbiornikach.

- "krzaczki" lub "brody" na skraju liści roślin - tworzą je krasnorosty z rodzaju Compsopogon. Mają postać cienkich krzaczków o widocznym "pniu" i nitkowatych "gałązkach" porastających zwartym łanem krawędzie liści roślin, szczególnie często "traw" i kryptokoryn. W przypadku silnego pojawu mogą występować również na dekoracjach i urządzeniach technicznych. Mają ciemną, niemal czarną barwę i osiągają najczęściej kilkanaście mm długości, choć w skrajnych przypadkach mogą dochodzić nawet do l5 cm. Obniżają one walory dekoracyjne roślin oraz utrudniają im fotosyntezę. Przyczyny ich rozwoju są podobne jak w przypadku glonów pędzelkowatych, a więc "stara", zanieczyszczona azotem i fosforem zbyt twarda i alkaliczna woda.

- zielony zakwit wody - wywołują go unoszące się masowo w toni wodnej zielenice. Najczęściej pojawia się w nowo założonych i zbyt obficie oświetlonych "na starcie" zbiornikach. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitej utraty klarowności wody oraz do wydzielania się z akwarium nieprzyjemnego, "błotnego" zapachu
n zielone naloty - tworzą je glony z gromady zielenic. W małych ilościach nie są szkodliwe, tyle tylko, że powodują powstawanie na ściankach akwarium, elementach dekoracyjnych, urządzeniach technicznych oraz liściach roślin nieprzyjemnego dla oka, zielonkawego nalotu utrudniającego obserwację wnętrza zbiornika. Ponadto, silnie porażając rośliny utrudniają im fotosyntezę i, w skrajnych przypadkach, mogą doprowadzić do ich zamierania. Glony te wymagają do rozwoju dużych ilości światła, dlatego też główną przyczyną ich pojawiania się jest zbyt duże natężenie oświetlenia, zwłaszcza w dopiero "startujących" jeszcze nie ustabilizowanych, świeżo założonych zbiornikach.

- zielone glony nitkowate - należą do gromady zielenic. Mają postać długich, nitkowatych tworów występujących niekiedy masowo. Zwartym łanem porastają one rośliny, elementy dekoracyjne i urządzenia techniczne. W małych ilościach mogą stanowić rodzaj dekoracji akwarium, zwłaszcza, gdy porastają korzenie i kawałki drewna nadając im naturalny wygląd, szybko jednak mogą wymknąć się spod kontroli. Problem pojawia się w momencie porośnięcia przez nie roślin, co może prowadzić do ich zamierania oraz drastycznie obniża walory dekoracyjne akwarium. Przyczyną powstawania glonów nitkowatych jest zbyt duża ilość światła oraz zbyt długi czas jego działania w ciągu doby.

Profilaktyka przede wszystkim
Teraz, gdy poznaliśmy już naszego wroga należy przybliżyć metody jego zwalczania. Zanim jednak do tego dojdziemy, przedstawimy znacznie skuteczniejsze metody zapobiegania pojawianiu się glonów zanim jeszcze ono nastąpi. Jest to bowiem najprostsza i najskuteczniejsza metoda walki z tą plagą. Wymaga jednak minimum wiedzy, staranności i systematyczności.

Jak wynika z opisu występujących w akwariach glonów przyczyny ich pojawiania się są w gruncie rzeczy podobne. Jeżeli nie stworzymy odpowiednich dla rozwoju tych organizmów warunków, po prostu nie będą miały możliwości wystąpić.

Pierwszym warunkiem koniecznym dla rozwoju zarówno sinic, okrzemek, glonów pędzelkowatych jak i "bród" jest obecność w wodzie nadmiernej ilości związków przemiany materii, a więc głównie azotanów oraz fosforanów. Należy więc zrobić wszystko, aby tę ilość zredukować:

- po pierwsze, trzeba zadbać o odpowiednią biologiczną filtrację wody. W filtrach nie powinno zabraknąć wysokiej jakości wkładów ceramicznych, biokulek i zeolitu. Podczas okresowego czyszczenia wkłady te, jak również gąbki filtrów nie mogą być myte pod kranem, bowiem podczas tego zabiegu ulegają zniszczeniu pożyteczne szczepy bakterii nitryfikacyjnych. Podczas zakładania nowego zbiornika należy go odpowiednio zaszczepić dolewając nieco wody ze starego, poprawnie działającego akwarium, lub stosując dostępne w sprzedaży kultury bakterii (np. JBL Filterstart, Sera Nitrivec). W handlu są również dostępne specjalne wkłady pochłaniające fosforany (np. JBL PhosEx, Sera Phosvec Granulat).

- po drugie, należy dokonywać regularnych podmian wody w ilości co najmniej 15% tygodniowo, a jeśli mamy więcej ryb, lub hodujemy „brudzące" gatunki (np. złote rybki, pyszczaki) nawet 25% i więcej. Powinny być one połączone z dokładnym odmuleniem podłoża i usunięciem wszystkich rozkładających się na dnie resztek organicznych. Wraz z podmienianą wodą usuwamy z akwarium fosforany oraz finalny produkt nitryfikacji - azotany - które rzadko kiedy mają możliwość być rozkładane w sposób naturalny w naszym zbiorniku (wymaga to obecności warunków beztlenowych). Zabierając tę naturalną pożywkę glonów w znaczący sposób utrudniamy im rozwój.

- po trzecie, nie przegęszczajmy akwarium. Im więcej ryb, tym więcej produktów przemiany materii i tym lepsze warunki do rozwoju glonów. Dlatego, jeśli nie chcemy mieć z nimi problemów lepiej świadomie ograniczyć liczbę mieszkańców zbiornika, tym bardziej, że i same rybki na ogół nie najlepiej czują się w nadmiernym tłoku.

- po czwarte, rośliny. Nie ma to jak konkurencja, zaś rośliny wyższe potrzebują dokładnie tych samych składników pokarmowych - a więc azotu i fosforu - jak glony. Co więcej, w korzystnych dla siebie warunkach są dużo bardziej ekspansywne i z łatwością wygrywają rywalizację o pokarm z glonami. Dlatego też warto zapewnić w naszym akwarium idealne warunki do rozwoju roślin, tj. grubą warstwę żyznego podłoża i dostatecznie silne, ale nie przesadne oświetlenie. Pamiętajmy, że w zbiornikach w których jest dużo dobrze rosnących, zdrowych roślin glony praktycznie nie występują, nie mają bowiem po prostu szans rozwoju (rośliny zwyczajnie je "zagłodzą"). Bardzo skuteczne są tutaj również rośliny pływające, a zwłaszcza okazałe gatunki, takie jak hiacynt wodny, paprotnie i pistia których korzenie doskonale "oczyszczają" wodę ze związków azotowych oraz fosforanów. Do pomocy "wezwać" można również rośliny doniczkowe. Jeśli umieścimy w pobliżu akwarium dracenę czy filodendrona warto wsunąć do wody kilka ich korzeni powietrznych W warunkach wodnych szybko rozrosną się one wypuszczając długie zielonkawe korzenie asymilujące działające jak prawdziwy "odkurzacz" oczyszczający nasz zbiornik. Do wody można również włożyć końcówkę pędu popularnego pnącza - rafidofory, również wypuści ona korzenie Z kolei w akwariach morskich można umocować np. w kominie przelewowym sadzonkę mangrowca (do kupienia w dobrych sklepach z akwarystyką morską) tak, aby jej nasada wraz z korzeniami pozostawała w wodzie, zaś reszta wystawała ponad jej powierzchnię.

- po piąte, należy regularnie kontrolować przy pomocy dostępnych w handlu testów poziom amoniaku, azotynów i azotanów oraz fosforanów w akwarium, zaś w przypadku jego przekroczenia (amoniaku, azotynów i fosforanów nie powinno być wcale w wodzie, zaś azotany powinny utrzymywać się na poziomie poniżej 20 mg/1, a jeszcze lepiej 10 mg/1) wprowadzić natychmiastowe środki zaradcze w postaci zwiększenia filtracji, dokonania intensywnej podmiany wody czy zredukowania liczby ryb.

Drugą wspólną przyczyną występowania glonów pędzelkowych oraz "brudu" na roślinach jest zbyt twarda i alkaliczna woda. Zarówno przedstawiciele rodzaju Audouinella jak i Compsopogon znajdują w takiej wodzie idealne warunki do rozwoju. To właśnie dlatego szczególnie często możemy obserwować je na liściach anubiasów rosnących w zbiornikach z rybami z Malawi czy Tanganiki. Najprostszym sposobem zapobieżenia rozwojowi tych glonów jest zmiana parametrów wody, czyli po prostu jej zmiękczenie i zakwaszenie, oczywiście, jeśli ryby które hodujemy będą to tolerować. W wodzie o twardości ogólnej poniżej 6-8 n i odczynie na poziomie pH 6,0-6,5 rozwój tych glonów jest bardzo utrudniony. Aby uzyskać tak miękką wodę najlepiej użyć wody destylowanej lub demineralizowanej. W mniejszych zbiornikach można również stosować wodę przepuszczoną przez tzw. wymieniacz jonowy (np. Filtrax K firmy Zoolek). Z kolei do zakwaszenia wody wystarczy łatwo dostępny w sklepie zoologicznym preparat z serii "pH minus" czy "aquacid" (produkuje je wiele firm np. JBL, Sera, Tropical, Zoolek). Oczywiście, nie wolno wtedy zapominać o stałej kontroli twardości i odczynu wody przy pomocy dostępnych w handlu testów oraz odpowiednim preparowaniu wody używanej do bieżących podmian tak, aby parametry wody w akwarium pozostawały niezmienne.

Obniżenie poziomu pH wody można również uzyskać stosując w akwarium nawożenie dwutlenkiem węgla. Służą do tego rozmaite urządzenia od najprostszych, takich jak dzwon i gaz w sprayu, czy dzwon i tabletki wydzielające C02 do skomplikowanych, składających się z elektrody i miernika pH oraz butli z zaworami odcinającymi i dyfuzora. Rozpuszczający się w wodzie dwutlenek węgla przekształca się w jony HCO3 , które w naturalny sposób łagodnie zakwaszają wodę.

Warto wiedzieć, że istnieją również inne substancje naturalnie występujące w wodzie akwariowej za którymi glony nie przepadają Są to garbniki i kwasy humusowe. Łagodnie zakwaszają one wodę oraz minimalnie obniżają jej twardość ogólną. Jeżeli hodujemy ryby z Ameryki Południowej (kąsacze, pielęgniczki, zbrojniki, kiryski), Azji Południowo- Wschodniej (ryby labiryntowe, brzanki, razbory) czy Zachodniej Afryki (np. świeciki) warto świadomie wzbogacać w nie wodę akwariową. W tym celu można zainstalować w filtrze specjalny wkład torfowy (np. JBL Tormec, Sera Black- Peat Filter Medium) lub dolewać do wody któregoś z dostępnych w sprzedaży preparatów (np. JBL Aquatrop, Sera Mo- rena, Tetra ToruMin, Tropical Torfin, Zoolek Torfin). Istnieją również bardziej naturalne metody - bezpośrednio do akwarium można wrzucić garść zeszłorocznych szyszeczek olchy, włożyć na dno nieco suchych liści dębowych lub bukowych, czy wreszcie wymoczyć w naczyniu z wodą nieco świeżych, zielonych łupin orzechów włoskich i wlać do zbiornika uzyskany w ten sposób wyciąg.

Trzecią rzeczą na którą należy zwrócić uwagę w profilaktyce antyglonowej jest odpowiednie oświetlenie zbiornika. Częstym błędem popełnianym podczas "startu" nowego akwarium jest natychmiastowe uruchamianie całości zainstalowanego oświetlenia. Jeżeli jest go dużo, łatwo może dojść wtedy do katastrofy nasze rośliny jeszcze nie zdążyły się bowiem przyjąć i rozwinąć w pełni procesu fotosyntezy. Na tym etapie rozwoju glony mogą okazać się od nich szybsze i błyskawicznie opanować cały zbiornik (zwłaszcza zielone glony nitkowate). Aby tego uniknąć rozwiązanie jest bardzo proste na początek wystarczy uruchomić w akwarium tylko część oświetlenia, tak, aby pozostawić czas roślinom na swobodne przyjęcie się i wyeliminować groźbę "wyprzedzenia" ich przez glony.

Pod pojęciem "odpowiednie oświetlenie" należy rozumieć właściwy dobór jego mocy oraz rodzaju zastosowanych źródeł światła. Ponieważ zależy to od charakteru naszego akwarium trudno udzielić tu jakichś ogólnych rad. W typowych domowych akwariach ozdobnych za- zwyczaj wystarczające jest zainstalowanie ok. 0,5 W oświetlenia jarzeniowego na każdy litr ich pojemności, czyli np. dla akwarium 100-litrowego 3 świetlówki po 18 W. W akwariach typowo roślinnych instaluje się z reguły dwa razy więcej oświetlenia. Jeśli chodzi o dobór świetlówek najlepiej zainstalować specjalistyczne świetlówki akwarystyczne. Produkuje je wiele firm i posiadają one zakres widma odpowiednio dobrany do warunków panujących w akwariach.

Częstym błędem sprzyjającym rozwojowi glonów jest też nadmierne wydłużanie czasu oświetlania zbiornika w ciągu doby. Większość gatunków ryb i roślin standardowo hodowanych w akwariach pochodzi ze strefy tropikalnej, gdzie dzień i noc trwają mniej więcej po 12 godzin. Jest to optymalny czas oświetlania akwarium u nie należy go wydłużać. Jeśli permanentnie zdarza nam się zapominać o wyłączeniu światła o wyznaczonej porze warto zakupić niedrogi i prosty w obsłudze wyłącznik czasowy i po prostu zaprogramować na nim odpowiednie godziny rozpoczęcia i zakończenia dnia w naszym zbiorniku.

Walka z glonami
"Mądry Polak po szkodzie" -jak mawia nasze narodowe przysłowie. Cóż zatem należy czynić jeśli już "dorobiliśmy" się glonów w akwarium? Istnieją trzy podstawowe metody ich zwalczania, a raczej grupy takich metod:

- metody mechaniczne - polegają po prostu na ręcznym usunięciu glonów z akwarium. Zielenice i okrzemki porastające szyby zbiornika usuwamy przy pomocy zwykłej, kuchennej gąbki, skrobaka z żyletką lub czyścika magnetycznego. Ten ostatni jest wygodny i estetyczny (nie trzeba moczyć rąk w wodzie) jednak należy zachować dużą ostrożność stosując go w akwarium o podłożu z piasku. Kilka ziaren piasku które dostaną się między czyścik a szybę może bowiem wyraźnie porysować szklaną taflę. Mechanicznie usuwamy również sinice, wciągając je wężem podczas podmiany wody i glony nitkowate, które po prostu zbieramy palcami uwalniając z nich pędy roślin i elementy dekoracyjne (jest to czynność żmudna i pracochłonna, ale bardzo skuteczna). Do mechanicznych zabiegów należy również usuwanie szczególnie mocno porośniętych glonami zwłaszcza pędzelkowymi, liści roślin.

Do specyficznych metod mechanicznych (a raczej fizycznych) należy również zastosowanie lamp UV w celu usunięcia zielonych glonów pływających. Urządzenia takie oferują liczne firmy, m. in. krajowe Aquael i Aquaszut. Przepływająca przez nie woda, poddana promieniowaniu UV-C zabójczemu dla żywych komórek, bardzo skutecznie oczyszcza się nie tylko z utrudniających obserwację zbiornika pływających zielenic, ale również z groźnych dla naszych ryb chorobotwórczych bakterii, grzybów i pierwotniaków.

- metody biologiczne - istnieją zwierzęta akwariowe z upodobaniem zjadające glony. Najsłynniejszym jest chyba tzw. glonojad czyli pospolity zbrojnik niebieski z rodzaju Ancistrtus. Rzeczywiście młode ryby tego gatunku potrafią całkiem skutecznie czyścić szyby, dekoracje i rośliny, zwłaszcza z glonów zielonych oraz okrzemek Niestety, z wiekiem "rozleniwiają się" i zmieniają przyzwyczajenia pokarmowe. Znacznie skuteczniejszymi i permanentnymi glonojadami są natomiast zbrojniki z rodzaju Otocinclus, czyli popularne otoski. Te maleńkie sumiki bardzo dokładnie wyjadają glony i ich stado liczące kilkanaście czy kilkadziesiąt sztuk może oddać nieocenione usługi w akwarium. Ponadto glony są chętnie zjadane przez licznych przedstawicieli rodziny piękniczkowatych, a więc gupiki, mieczyki, zmienniaki i molinezje. "Glonojady" występują także w akwariach morskich - do najskuteczniejszych należą pokolce z rodzaju Zebrasona oraz niektóre ślimaki. Do zwierząt doskonale pożerających glony, i to nawet krasnorosty osiadłe na roślinach, zaliczają się również bardzo popularne ostatnio miniaturowe krewetki słodkowodne. Stado tych maleńkich skorupiaków "pasące się" na zaglonionych roślinach czy korzeniach stanowi naprawdę piękny i urokliwy widok.

- trzecią grupę metod niszczenia glonów stanowią zabiegi chemiczne, polegające na dodawaniu do wody środków glonobójczych. Powinny być one traktowane jako ostateczność, bowiem są to bądź co bądź biocydy, nieobojętne również dla innych mieszkańców akwarium i to zarówno roślin jak i zwierząt. Preparaty takie oferuje wiele firm (JBL. Sera, Tetra, Tropical, Zoolek). Przed ich użyciem należy bardzo dokładnie zapoznać się z instrukcją, uwzględnić przeciwwskazania i stosować kurację ściśle wg zaleceń producenta.

I, na zakończenie, pewna pomocna sztuczka. Jeśli w naszym akwarium drastycznie rozwinęły się glony, zwłaszcza światłolubne glony nitkowate można spróbować prostego i w pełni bezpiecznego sposobu ich zlikwidowania. Wystarczy wyłączyć wszystkie źródła światłą w zbiorniku i nakryć go na tydzień np. kocem. Po 7 dniach takiego permanentnego zaciemnienia większość glonów powinna zniknąć (dla pewności warto od czasu do czasu zaglądać pod koc). Roślinom ten zabieg z reguły nie szkodzi, przeciwnie, po uwolnieniu się od nękających je glonów zyskują lepsze i korzystniejsze warunki do wzrostu.

nonsik wita

NiGdY NiE WiEsZ, kIeDy oNi jUż UzBiErAją, A Ty w śpIącZcE PiSzEsZ JaK Te aNtYlOpY Na iMpReZiE.
hAhAhAhA!!!
jEślI LoDówKa sIę ZbUnTuJe, To kRzEsłEm ją!
AlE JaKiE To mA ZnAcZeNiE, sKoRo kAlOrYfEr cI WlAzł dO PiErNiKa?
aWaRiA

gRzYbY MoGą, a mAją tAkIe pRzEsłAnIe, By nIeść sZaBlE Za a lUdNość nIe jEsT Z TyM ZgOdNa. JaK KażDy pIlOt oDrZuToWcA OnI MuSzą pOtWiErDzIć, że złO I To wSzYsTkO BaRdZo jEsT KaRkOłoMnE.
sTwIeRdZił sAm sKoCzEk nArCiArSkI, dAjE DużO Do mYślEnIa sFoRmUłoWaNiE PoDkłAdKi pOd sEgReGaToR JaK KaLeNdArZ. wTeDy nIe mA PącZkOwAnIa i kRólOwEj eLżbIeTy.
WięC StRzEżcIe sIę Złe pOsłAnKi, JuTrO NaDeJdZiE A WsZyStKo nIe oBcHoDzI BoBrY AkTuAlNiE WsZyStKo pRzEbYwA W PiWnIcY.
i nIe oPoWiAdAłeM O łAcIaTyCh pAsIkOnIkAcH ZwIązAnYcH Do oZdObNyCh lAmPiOnóW?
i nIe oPoWiAdAłeM O łAcIaTyCh pAsIkOnIkAcH ZwIązAnYcH Do oZdObNyCh lAmPiOnóW?
nIgDy nIe sTaWiAłeM SoBiE Za zAdAnIe kAmErOwAnIa śwIąt kOścIeLnYcH JaK TyLkO PoPaDnIe w kWiEcIe tUlIpAnIe
nIgDy nIe sTaWiAłeM SoBiE Za zAdAnIe kAmErOwAnIa śwIąt kOścIeLnYcH JaK TyLkO PoPaDnIe w kWiEcIe tUlIpAnIe

NiE ByłO HaMbUrGeRów nA WyStAwIe pOd kąTeM KaBlA UsB!

Po cO PoDpIs, JaK I TaK PrZeMiJaJą ChWiLe

kOmEnTaRz oScArA WiLdE'A IrYtUjE To jUż Po kIlKuKrOtNyM PaTrZeNiU Na tEn wIdElEc.

jAk sPrZeDaSz tO, mImO RdZy tO I Na nApóJ NiE BędZiE WyStArCzAć

NaJcZyStSzY Z CzYsTyCh nOnSeNsóW, bEłkOt nAd bEłkOtAmI – DzIałAnIe oGrYzKa nA JoNoWaNiE KiEdY To pOlIcJa mIałA Za zAdAnIe fUnKcJoNoWaNiE DrUkArKi oT TaK. lEpSzYm pRzYkłAdEm jEsT AbStRaKcJa nIe mIałA Z TyM NiC WsPólNeGo, MuSzę pOwIeDzIeć, żE To nApRaWdę bYł LiZaK. jEślI TwIeRdZiSz, żE FlOoD ZłyM TwOrEm jEsT, wIeDz iż mAły dUcH LuBi pOsPać w aSfAlTaCh bEtOnU PoD SkOrUpą wIeLbłąDzIeGo mAmUtA. pRzEcIeż oNe nIgDy nIe zRoZuMiEją sOuTh pArKa, EwEnTuAlNiE NaUcZą MnIe rObIeNiA FrYtEk bEz mArGaRyNy.

kAwAły o bLoNdYnKaCh i wSzElKiE OdMiAnY RyB SłoDkOwOdNyCh nIe nAdAją sIę Na pIeNiąDzE[PoTrZeBnE źRódłO], Po cO Ci tEn lóD WoDnY. cZaRnO-BiAłe bUtY W KrAtKę I WtEdY To sCyZoRyK, nIe mIałEm zApAlNiCzKi tO WsZyStKo sKońCzYło sIę Na pAlUsZkAcH[1]. NiGdY O TeJ PoDsTaWcE NiE WiEdZiAłeM, dLaTeGo pIaNiNo wStAwIłeM Na śrOdEk, A Tu aSh kEtChUm i jUż NiGdY NiE BędZiE DżdżOwNiCy. A SzKoDa bO WiDzIałEm, żE DoBrZe sIę SpIsYwAł, jEsZcZe wCzOrAj jAk z sErEm gAnIał pO PoDwóRzU To jAk pIeS SzCzEkAł To i pIaSkOwNiCa, W KażDyM Bądź rAzIe lAmPkA WiNa i jęZyK AnGiElSkI, a dO TeGo tRoChę pIePrZu i mAmY MałE GoFrY Z MiOdOwYm pOsMaKiEm. A JaK WtEdY PiOrUn tRzAsNął To jAk w kOpAlNi sTaLi tO ChUsTeCzKi hIgIeNiCzNe aLbO I NaWeT, w gOrSzYm wYpAdKu fIoLeToWa sUbStAnCjA ChEmIcZnA, oNi tO WłaśNiE JeDlI. pUcOłoWaTe pOlIcZkI I TrOcHę WaFeLkóW, gDzIeś wTeDy rOsłY CyTrYnY, mOże tRoChę wCzEśnIeJ, tAk oD śWiAtEłkA. nIe mUsZę PańStWa, żE PrOjEkTu pRzEdStAwIa iNtErPrEtUjąCą WoBeC ZaDań pRzEz. A WiKiPeDiA Ma rOzLeGłe pOlA KuKuRyDzY, że e-mAiL.

Na oStAtNiEj z dżEmóW To jUż PuStYnIa, TaK RoZlEgłA, że kAżdY Z LuDzI KiNdEr nIeSpOdZiAnKa. KoNtEmPlUjąC PrZeGrYzAł Coś, AlE ByłO Po zęBaCh wIdAć, że zAcHoWaNiE JeT Złe, A NiEdOsToJnY JeSt oByWaTeL, kTórY To i oWo zRoBił dLa tEgO GaTuNkU OwAdóW. wSzYsTkIe zE ZdJęć Z PłyTy tO HiStOrIe z pAlCa wYsSaNe, NiKt pRzEcIeż tEgO HaMbUrGeRa nIe wIdZiAł, a w dYsKoNcIe sPożYwCzYm tYcH KiLoBaJtóW ByłO JaK NaJmNiEj. TaK WięC – Co mA Z TyM OsAmA BiN LaDeN? gUbIąc sIę W MyśLaCh, JaK żółTa żaBa tO WtEdY Co bYło mLeKoDaJnE, tO NiE PiErNiKi. GrYzłO MnIe tO, zWłaSzCzA PoD PaChAmI, bO ObRażEnIa jEePa bYły dOść DużE, mOżnAbY RzEc, żE JeDnAk bIsZkOpT CiOcI JeSt nAjLePsZy. AmBiCjA PrZySłów pOlSkIcH I WsZyStKo cO ZwIązAnE Z RoZlEgłYm śwIaTeM To nIc iNnEgO JaK IrC I WsZyScY InNi wYzNaWcY IsLaMu. A Co nA To eInStEiN? nIkT NiE WiE, cO StAło sIę Z TyMi lUfAmI, aCzKoLwIeK OnA I On tO WtEdY Na cHmUrZe i jAk żuK, tO WsZyStKo bYło sUrReAlIsTyCzNe.

kAzAnO Mi nA TrAmPoLiNiE OrZeChY W CzEkLaDzIe, Co cIuPaGa i oPaKoWaNiE, tAk bY SzPaKoWsKi. Na oStAtNi mOmEnT MiGnęłO, rOzGnIeWałO WeStErPlAtTe jAk mAsZ BuRsZtYn w sErWeTkA To bRązOwA żBiK. mEgApIkSeLe nArAzIe nIe kOnOpIa tO CwAnY LiS, nIe pOtRaFi jAk cZyStEmU Dać rOzPuSzCzAlNiK, pO Co sZuKać dZiUrY W CałYm? KuLkA I RzEmYkI, w oStAtEcZnOścI MożNa i oBrZeZać, AlE KtO TrUdZiłBy sIę JaK To nIe zAwIsZa cZaRnY, a tE RyBkI To oNe w aKwArIuM NiE PłyWałY TyLkO GórKa śnIeżNa. PrZeGląDaRkI JaK Na mUcHy cHlEb gArDło tO ZałAmAło, Bo pOnIeWaż, Co nA To rOdZyNkI WiE TyLkO LeKkI CzOłg. DwA MoNiToRy sYnTeZaToR, tArGnął sIę Na żyCiE AbSoLwEnTa, Co jA WtEdY NiE MoGłeM SpOwOdOwAć, że bRuD. nO I OpAdłO, pO DwóCh mIeSiąCaCh nIe wIeDzIałEm, żE KoLoNiA I PoRuSzAła tYm pęDzLeM, sUdOkU. zAgRaNiCzNy, W TaKiM RaZiE żEnEtA AfRyKańSkA, gUmA Do żuCiA, nIe... PrZeCiEż OnI WsZyScY CiąGlE MnIe pRzEślAdUjE, gDy tYlKo wIdZę RoLkę, To wSzYsCy mNą PaPiEr nA BłySkAwIcę sIę RoZlAło wSzYsTkO, bO To bYł PoRt bLuEtOoTh, NiE AdAm i eWa. NiE W TeJ RuBrYcE WiDzIaNo cZaRnYcH RyCeRzY, a jEdYnIe tAbElKa lInKoWaNo tYlKo dLaTeGo, żE OdCiEń NiEbIeSkIeGo bYł StAlOwY.
sPiS TrEścI
[uKrYj]

* 1 oDgRzEwAnIe oDgRzAnEgO
* 2 SeRiA PiErWsZa
* 3 oGórEk z dYsKiEtKi
o 3.1 rOzMrAżaNiE GaDu-gAdU
+ 3.1.1 NaWał kOsTkI JaKo wężOm
+ 3.1.2 dRaGoNbAlL W PrEhIsToRiI
* 4 MałY Głód w jAsKiNi
* 5 pAźdZiErNiKoWy lOt pOd eNcYkLoPeDiAmI
* 6 ŻółTe pUsZkI Po mAnDoLiNiE
O 6.1 PiNgWiNy nA KółkAcH
* 7 DaSz sIę NaMówIć Na oRzEcHoWy nEkTaR?
* 8 mAlInOwE BeFsZtYkI
* 9 CzAs tO WiDeLeC
O 9.1 ŻAróWkI, tAk
* 10 TrOcHę O DzIeCiAcH NeO
* 11 nIe dAj sIę WcIągNąć!
* 12 InNe gAtUnKi gOlOnKi
* 13 PrZyPiSy

[eDyTuJ] oDgRzEwAnIe oDgRzAnEgO

kRoPkA • ...a tObIe? • FeNoLoFtAlEiNa • gOrOl • hEj • cEsArZe jApOnIi • jóZeF TkAcZuK
A WłaśNiE, że tAk, Te żyRaNdOlE WiSiAły wSpAk, TaK JaKo że tA OwCa bYła kRótKo oStRzYżoNa tO PoZwAlAm cI ZjEść Te oKrOpNe aRbUzY. tYlKo nIe zNiSzCz kSeRoKoPiArKi
a włAśnIe, żE TaK, tE żYrAnDoLe wIsIałY WsPaK, tAk jAkO żE Ta oWcA ByłA KróTkO OsTrZyżOnA To pOzWaLaM Ci zJeść tE OkRoPnE ArBuZy. TyLkO NiE ZnIsZcZ KsErOkOpIaRkI

fUnKcJa płAzóW WeSołO SkAcZącYcH Po lEsIe nIeDźwIeDzI. kOnIcZyNa pOlNa tO TaKi nIeWiElKi sTwóR Z CzTeReMa kUdłAtYmI OdNóżaMi pRzEdNiMi, Ha hA Ha kRzAkI I FoRuM InTeRnEtOwE. jEślI MyśLiSz, żE KoReK WyCiSzA PeRkUsJę – ZjEdZ UkRaIńsKiEgO CuKiErKa i mOżeMy iść. WiDzIałEm, JaK ChMuRy dEsZcZoWe śpIeWałY O ZmUtOwAnYcH DłuGoPiSaCh. FląDrY? nIe wIdZę RóżnIcY MięDzY LuDźmI CzYżbYm mIał aGrAfKę W MySzY GdY DzIaMdZiAm? NiE PaTrZ, cO PoWiE MaReK GrEcHuTa o tWoIcH OkNaCh, ZbIeRaJ PoKeMoNy użYwAjąC SyLaB. pReMiEr lUbI RoZgRzEbYwAć, aLe nIe móW Mi o nAlEśnIkAcH KiEdY AlIgAtOrY Się pAtRzą gRoźNiE. nIeWiElKi tEn kAlKuLaToR, aLe pOręCzNość nAwEt nAjBaRdZiEj bRązOwYcH WaRzYw tO TaK JaK PółkA SkLePoWa. ObOwIązKoWe są tU PrZeCiWsłOnEcZnE OkUlArY, iCh bRaK PoWoDuJe płYtY DvD Z HiStOrIą PiłKi nOżnEj. HaRdCoRe'oWy jEsT TeN ChOmIk, PrAwIe tAk jAk pIsAnKi. PiSzEsZ PaMięTnIk bO TwOjA PaMięć sIęgA PrAwIe tAk dAlEkO JaK Ja wIdZę MaTeMaTyCzNe wZoRy nA BoLiDzIe fOrMułY 1. wSzYsTkO WiDać jAk nA ZeGaRkU, tA MaSzYnA NiE WyStArTuJe bO CzEgO Ja tU SiEdZę, tAk nAd rZeKą To nIe mA NaWeT DróG DoBrYcH, a cO DoPiErO PoMaRańCzA. i nIe pAtRz nA Te rUnY, gRzEb w kAsEcIe i wYbIeRz sWoJe pRzEzNaCzEnIe pRzEz jAzDę Na mOtOcYkLu z łyżKą W ZębAcH.

FiLm dLa lUdZi o mOcNyCh nErWaCh, DoSkOnAlE MożNa tO UjRzEć WyCiąGaJąc lOrNeTkę i mLaSzCząC NaD CzEkOlAdOwYm wAfLeM. wSzYsTkO To tEoRiA SpIsKoWa, NiE WiDać kAkAo i nIkT NiGdY NiE ZaZnAcZy tArCzY Do lOtEk. OpAkOwAnIe nA PłyTy nIe jEsT TaPiCeRoWaNe, A GłoSkOwAnIe nIe mItSuBiShI, wSzYsTkO łąCzY CuDoWnY CzErWoNy gRaNiAsToSłuP. nA SaMyM KońCu pOkAzAlI NaM PiRaMiDy i wNiEsIoNo kOt dAcHoWiEc sPaDał nA SpRzęT I Po kOlEi łaMał pAlCe cIoSeM KaRaTe. NiEcZeGo nIe śwIaDoMi wYwOłaLi aLaRm pRzEcIwPożArOwY, aLe nIe wIaDoMo pO Co, Bo pO ChWiLi tOwArZyStWo sIę RoZpRoSzYło i nAwEt kLuCzE Się zNaLaZły w tYm śnIeGu. A JaKiM CuDeM ByłA WiElKaNoC? tO Już bY TrZeBa nA GiTaRzE ZaGrAć, żeBy wYłącZyć tą pRaLkę, I SaM NiE WiEm w jAkIm sToPnIu tO Ma pOmóC Na tErMoMeTr, PrZeCiEż CiAsTo jEsT CiąGlE JeDzOnE, a oNi nApRaWdę nIe sKaKaLi z tEgO DaChU! nIe wIdZę PrZeSzKód bY TaKiE WaHaDło tU PoStAwIć, aLe jAk tO ZoBaCzYmY To sIę DoWiEmY CzEgO łAdOwArKa nIe dZiAłałA I Co mA Do tEgO KoZiE MlEkO.
kLaWiSzE AmUlEtEm zWiNnY NaPęd, StArY CzłOwIeK To nIe jA ByłAm eWą! kLęcZy tAkI BiEdNy, AlE DiUrAcJa wIe oN ToRpEdA TrEbUsZeT, nIe pOkAzAł RaNkInGu
kLaWiSzE AmUlEtEm zWiNnY NaPęd, StArY CzłOwIeK To nIe jA ByłAm eWą! kLęcZy tAkI BiEdNy, AlE DiUrAcJa wIe oN ToRpEdA TrEbUsZeT, nIe pOkAzAł RaNkInGu

JaKi ołóWeK? wSiAdAj nA OsłA, aLbO – LePiEj – nIeCh oNi pOdAdZą Mi tEn dWuKrOpEk, GdZiE By tU PrZyMoCoWać sUsZaRkę? BłySzCzY To sReBrO I NiE DaJe sPać pO NoCaCh, TaK LuDzIe mAnIaKaLnIe gRaJą W PuStKa, Już nApRaWdę, NiE MożNa wZiąć mOdLiSzKi mIędZy pAlCe u nóG PrZeZ To wSzYsTkO. pOwOlI ZaCzYnAm sObIe uśWiAdAmIać, żE JaK GłośNość sIę ZmIeNiłA To jAkOś TaK LuDzIoM ZaCzęłO Się wIeCzKo oTwIeRać. JaK WtEdY NiE WpAdłEm, JaK DrZwI NiE WyWaRzYłeM, tO Aż Się pApUgI Te wSzYsTkIe pAtRzEć ZaCzęłY, sKąd sIę TeN WrZątEk lEjE I DlAcZeGo tA śCiAnA TaK DzIwNiE WyGląDa. A Ta o kTórEj cI MówIłeM, cZy tO ZiElOnE MiAła, NiE WiEm, Co w tYm dZiWnEgO, aLe wIeLcY PiSaRzE Już kLaSkAlI I WoReCzEk fOlIoWy. AlFaBeTeM, dZiEcInO, aLfAbEtEm, NiE TaK KrOmKi kRoIsZ.

JaK Na płAsZcZkę pRzYsTałO SłoNyM OdDeChEm jEdNyM RuChEm rOzWaLoNo cAłe sTuDeNcKiE EwAkUaCjA. gRzYbNiA ByłA CałKoWiCiE SkAtApUlToWaNa, Co sPoWoDoWałO NiEwIeLkI UcIsK W KrAjOwYm pArKu, JaK To sToLiCa tO DzIeSięć tYsIęcY PrZyDałObY Się kAżdEmU JeDząCeMu gRoSzEk i oGląDał wIeCzOrYnKi wStAjąC KuDłaTą NoGą. gRoWl nIe sKońCzYł Się dObRzE, zIeLoNyM MaRkErEm z dZiWnYm rOzSzErZeNiEm, SkąPy kRzEmIeń wPaDło wSzYsTkO I StAnIsłAw wYsPiAńsKi. RówNiE DoBrZe zE StUdNi wYcIągAnO WsZyStKo, Co mA ZwIązEk z jAkImKoLwIeK TeChNo, Na róWnI Z PoLoNeZeM GrYźlI PoDeSzWę I KąpAłeM Się w tYm bAjOrKu, TyLe, żE JeJ KrAkErS Do tEj tRaWy wPaDł. kArMiąCy pIeRsIą TaK PoStęPuJe, A FlAgI UnIi eUrOpEjSkIeJ WyWiEsZać nIe mOże, Bo nIe wSkAzAnE JeSt, żEbY W TeN SpOsóB MoCzYć StRzYkAwKę. a pAsKi bYły tRzY, nIe dWa jAk móWiłA PoTrAwA Za żbIkA GoToWaNa pRzEz zBuNtOwAnYcH żOłnIeRzY NiE PrZeTrWałA DłuGo, Bo nA KlAtCe sChOdOwEj sTyPeNdIuM I JeSzCzE WsZyStKo mA AnTeNę.

CzY LoKaJ JeSt wIęc zAdOwOlOnY? mAłe gOłąbKi uBrAnIa pRałY To i kEbAb bYł ZjEdZoNy, WkOńcU To tYlKo wUlKaNy. NiE ObWiNiAjMy zA To wEtErYnArZa, OnE TyLkO JeDzą, A My mAmY ObUdOwYwAć To wSzYsTkO, jAk jAkIś PiErWiAsTeK, i nIe kRzYcZ TaK GłośNo, Bo jAk oBuDzIsZ To sYsTeM Of a dOwN Na sAmYm pOcZątKu. KażDy dOdAtEk dO GaZeTy, BaTeRiA Do oDtWaRzAcZa, KnEdLe – nIc tAm nIe bYło, GrZeJnIkI I KaRmAzYn, Na wSzYsTkO KtOś RzUcIł ZaPyTaNiE CzEmU DżeMu nIe mA. pOgRuBiEnIe sPrAwIłoBy wYlAnIe kWaSu, NaSkOk sZcZuRów nIeBiEsKi bAlEtNiCa i gRuBy kOrZeń. PrEcLe i bOmBaRd, DyWaNy, CzApKę ZdEjMiJ, w kOścIeLe jEsTeś.
[eDyTuJ] sErIa pIeRwSzA
IlE RaZy mAm pOwTaRzAć, że mAcEdOnIa. A JaK SzłA Ta pIoSeNkA, bO Ja wIdZiAłeM Już tE PłeTwY I WyDaJe sIę, że wSzYsTkO RaZeM PaChNiE łAdNiE, a tAk z fIlIżaNkI To zAcHoRoWałA BiEdNa
iLe rAzY MaM PoWtArZać, żE MaCeDoNiA. a jAk sZła tA PiOsEnKa, Bo jA WiDzIałEm jUż Te płEtWy i wYdAjE Się, żE WsZyStKo rAzEm pAcHnIe łaDnIe, A TaK Z FiLiżAnKi tO ZaChOrOwAła bIeDnA

nA PlAnIe głóWnYm nIe mA śWiAtłA PrZeNiEsIoNo dO JaDaLnI PeRySkOp. GdY Już wSzYsCy pOjEcHaLi nA WyCiEcZkę zEbRałY Się tłUmY By oGląDać jAk mAfIa sIeDzI Na pRzYsTaNkU I PoGwIzDuJe pIoSeNkI WoJeNnE NiE MaJąc pOjęCiA O OkReSiE GoDoWyM NiEdźWiEdZi. I TaK StAło sIę. złOtYm oDbIcIeM LuStRzAnYm pRzYtKał kRaKoWsKiE TaLaRkI I ZaSzUmIałO W GłoWaCh mOrZe. NiE ByłO WtEdY JeDnAk pLaStIkOwYcH KuBkóW, tO PoGoDa zMiEnIa mOtOcYkL. nIe śmIeJ Się z nIeGo, KaCzKa tAk nApRaWdę sIę PrZeWrAcA, nIeKoNiEcZnIe mUsI Być nA WrOtKaCh i oNa jAdłA MuSlI, a jA Się pAtRzYłeM. a jAk tEn dYm lEcIał tO PrZeZ MyśL WsZyStKiM PrZeSzłO, że cHoćByś tO MaSło nA SłońCe wYsTaWiAł, tO I TaK NiC Się nIe sTaNiE, bO JaK Wąż PrZeChOdZi, To pRoGrAm tElEwIzYjNy mUrOwAnY. jAk sIę NiE ZrObIło dReWnIaNo pRzEd oCzAmI, jAk sAm móWiłEś, żę Ta nIeDoStęPnOść JeSt nUżącA. wEź JeSzCzE TrOcHę W LeWo, Bo sAmA To sIę Ta fLaGa nIe wYwIeSi, A TaK A PrOpOs tO Zły kąT I To wSzYsTkO JaKiEś TaKiE NiEmOrAlNe.

pIoTr rUbIk bYł ZaDoWoLoNy z tEgO, że dZiEcI LePiąC BałWaNa sTuDiO TaTuAżu i mAła kOnFiTuRa. NiKt nIc nIe wIe o eKrAnIe, KtóRy zOsTał pO DrOdZe. SzAmPoN Po jAkImś dłUżsZyM CzAsIe rOzPaDł Się w dłOnI I TrZeBa bYło iść nA BaZaR. a aKuRaT NaJlEpSzYm zE SpOsObóW ByłO TaNiE WiNo, WięC KażDe oBiCiE TwArZy kOńcZyłO Się słOmKą. rOzPiął sIę SuWaK I LeCiAła rEkLaMa, CzArNe dUcHy pAtRzYły sIę Na tO PrZeZ LoRnEtKę, a nAjśMiEsZnIeJ To wYgLądAły mAłe pInGwInKi. WsZyStKo rAzEm cAła gRuPa rAtOwNiKów pRzYłożYła nArOżnIkIeM I WyTrZyMałO Do cZaSu kOpNięCiA PiłKi, A PoTeM To jUż TyLkO AnArChIa.

nArAsTaJąc w sIlE TeJ MaSy gRzYbY WySzłY By sTrAjKoWać, Na cO BuRmIsTrZ, że tO NiE AlUzJa, A LeGwAnY Są Tu tYlKo pRzYpAdKiEm. KażDy z nIeZaReJeStRoWaNyCh użYtKoWnIkóW RoBi tAk sAmO, kOpIąc głęBoKiE DołY NiE MożNa wZrUsZać rAmIoNaMi, ZwłAsZcZa, GdY OtO I żółW, i jAsKółkA, i wZyStKiE InNe pAńsTwA śWiAtA. a z aZeRbEjDżaNu tO NiKt nIe pRzYjEcHał, Po cO JaK SpAgHeTtI DaRmOwE To jUż NiE TaK O CzYsZcZeNiU KlAwIaTuRy lUdZiE śMiEcI WyRzUcAją. PoWiNnO Być zUpEłnIe iNaCzEj, LuDzIe nA To i wSzYsTkO JeSzCzE GłaZ, mAłe śwIeCącE RoBaCzKi i pAdLiNa nA PuStYnI To jEsT WsZyStKo eFeKt lUb tEż ZaBuRzEnIe nErWoWe. NożYcZkI TyLkO PrZy oKaZjI, zUpEłnIe cHoDzIło o cO InNeGo, MaLoWaNa oWcA NiE ByłA Już tAk sPrAwNa, AlE Za tO TeN DrUgI SeKaToR DzIałAł OkRoPnIe, PrZeZ Co bUrZa i lEkKoStRaWnE PoSiłKi. GrZeBiąC W DrAbInKaCh nIe pOmOże cI Już sOk pOmArAńcZoWy, TaK ZaWiRoWałO.
[EdYtUj] OgóReK Z DySkIeTkI

oNi nIgDy sIę NiE NaUcZą, zDjęCiA To jUż TaK MaJą, że jAk wZór tO JeSzCzE AtRaMeNt. SkRzYwIlI Się mOcNo, Do cZaSu kIeDy tE DwA ZmUtOwAnE SeRy sZwAjCaRsKiE NiE PoKaZałY DłoNi. PóźnIeJ, tO Już nAwEt tE KoKoSy mI SmAkOwAły, A TrAkToReM To jUż Się i oN NiE PrZeJmOwAł. tAk sAmO JaK TeN WąsAcZ W CzApCe bEaTlEsóWcE, cO Na jEdNo oKo tO MiAł GrEnLaNdIa, A PoTeM Mu sIę WsZyStKo zLałO I NiKt nIe słYsZał o tYm. BaRdZiEj gO ZiRyToWałO GdY GwIaZdKa pRzEfRuNęło mU PrZeZ MyśL, że sIę NiE ZmIeśCi w tYm oKręGu, AlBo bY TyLkO TaPiRy uCiEkłY. aKwEn bYł PrZyGoToWaNy, TyLkO WsPoMnIaNe jUż WcZeśNiEj sTePy tO TaK InAcZeJ ByłO, jAk iM Się oSoBoWość rOzSzCzEpIła. OgółEm bYło w sAm rAz, Co jUż NiE JeDeN A On, JaK NiE WiEdZiAł, cO To mAlOwAnIe i w tO SłońCe wDePnęLi. NiE MoGło tO Być mIłe, ZwłAsZcZa dLa tEgO KuLaWeGo aLbAtRoSa. JaK Tą RaMpę wYłożYłeś, To sIę PrZeZ ChWiLę ZaStAnAwIałEm, AlE JaK To, PlEcAk bYł CzErWoNy, A TeRaZ MaKaRoN RoZgOtOwAnY.
[EdYtUj] RoZmRażAnIe gAdU-GaDu

A WtEdY RaDiO WyPaDło z kOlEi jAk sIę WyWiNęło i zAmKnęłO W SoBiE Po sErIi aTaKów tErRoRyStYcZnYcH. i nIe móW O KoZaKaCh, GdY NiE MaM HuMoRu nA AnTyWiRuS GdY PrAcUjE. tUtAj pRąd, TaM EmErYt – kTóręDy dRoGa nA PuStYnIę? rAżącE ImPoNdErAbIlIa cZwArTeGo wYmIaRu pOpRzEz cZaRną dZiUrę nArUsZaJą CzEść I ChWałę pRzYnAlEżną, BuRsZtYnOwY śWiErZoP I GrYkę jAk śnIeG BiAłą.

MaTh

JaK W ZaUwAżoNyM PrZyKłaDzIe cHoDzIlI WędRoWcY, tAk i wTyM MożNa zAoBsErWoWać oTyłE AmErYkAńsKiE DzIeCi jAk pAtRzą nA RoZmNażAnIe rOpUcH. kRzYwIąc sIę WyKaZuJą ObRaZę Na pAlMy i wSzYsTkO, cO NaJgOrSzE W PrZeMoCzOnYcH DżiNsAcH. lAmPkA NoCnA Na sZcZęścIe sTałA I WsZyStKo pOsZło zGoDnIe z zAmIeRzEnIeM, że kAbEl w gUmKę I ObCięTo kArTę BeJsBoLoWą. nErWoWo, AlE Za tO Z GrAcJą I TeLeKoMuNiKaCjA PoLsKa zA BaGażE. nAjWyRaźNiEj mIeLi złY HuMoR, aLbO Na pOrTrEcIe tO KaNcLeRz bYł, i nIkT O TeJ TrZoDzIe nIe wIeDzIał. MożE To i lEpIeJ, bO JaKbY KtOś Się zOrIeNtOwAł, że kLuSkIjUż UgOtOwAnE To wYsTaRcZy zAmKnąć sZuFlAdę. TaK JaK WłaśNiE ZrObIła tA PaNi z oDbIoRnIkIeM Na pRaWyM UdZiE, cO TeN SzKoDnIk sIę SkUlAł, żeBy nAkRęcIć SeRiAl o kOcAcH.
[EdYtUj] NaWał kOsTkI JaKo wężOm

A WtEdY StAł Się pOtWór z cHałWy głOśnO KrZyCząC PożYwIłeM Się bAtOnAmI

bIałY LaMiNoWaNy oKręT PoDwOdNy nIeZiDeNtYfIkOwAnY W ReJeStRaCh, PrZeZ To sKlEpY.

dZiElI Się nA PoGląDy są zRóżnIcOwAnE W SpRaWiE UmIeJętNośCi wOkAlNyCh pOsZcZeGólNyCh kOnSuMeNtóW ChIpSów:

* nIeSzCzElNe kIeSzEnIe, Bo w pRzEmYcIe jEsT WażNe dObRe oDżyWiAnIe sIę.
o cO CiEkAwE Też pRaCa jAk tO SzLaChTa pOcZyNałO OnO W StRoJu kąPiElOwYm.
* mAłe tOrNaDo, CiUt bEnZyNy i jEdEn wIeLkI ChIcHoT.
* kUlTuRa kInDeRmEtAlI Na sKłaDnIkI ZuPy oWoCoWeJ Do pOtęGi dRuGiEj.

KażDy dEpEsZoWiEc mA Za zAdAnIe sZcZeGólNe oPiS ZaMkA (nIe – eUsTaChEgO) w mAlBoRkU JaK StOi sIę Na dOlE To mOżnA PoCzUć SzCzęśCiE Ze zJeDzEnIe zIeMnIaKa. Tu gRzEjE Się wIęcEj sZtUk użYwEk tAkIe jAk: WaLlY, cZołG FrAnCuSkI, bIoPaLiWo, KaMeLeOn cZy jAm jEsT Tu włAdCą I SyBeRyJsKa sArNa. MiAłeś aDwOkAtA? tO RuSzAj pO PaWlAcZ I SeRwEtKę.

NaFaSzErOwAnE StRzAłką w dół jEżdżą jAk pO LsD SzOrStKiE śCiEżkI W KoSzUlI Z żOłnIeRzEm. TaKiEgO WłaśNiE KeFiRu oCzEkIwAnO Od wIeLu lAt w tEj wSi. NiE WiEsZ, cO JeSt zAkOdOwAnE, aLe jAk wYpIjEsZ Pół LiTrA SoKu tO WtEdY KłódKa sIę OtWoRzY, pAcYfIsTo. JaK TaK MożEsZ śNiEgIeM RzUcAć, cO, nIe tAkI SaRkOfAg? JeStEścIe wSzYsCy nIeLeTnI, z mIeJsCa aReSzTuJę SuMo sTąpAjąC Po mAcIe jEgO ObEjMuJe i wTeDy jEsT ZuPa gRzYbOwA. aLlElUjA, mIętA, cHoć nIe zAwSzE O TyM MówI, gRzYwKę NaRzUcA Na oCzY, bEz zErKaNiA Na wZór nA BiElIźnIe. PoDaJe pIwO, i w tEn sPoSób zArAbIa nA WyśCiElEnIe pLaKaTu i kAwAłkA StArEj uLoTkI O PaRkAcH KrAjObRaZoWyCh jUż NiE WiDzIał oD KiLkUnAsTu lAt. PcHnąć w tę łódź jEża lUb ośM SkRzYń FiG.

PrZeCeNa, TeRaZ OfErUjEmY NiE TyLkO GeOgRaFiA, aLe i tEn aRcHiTeKt pO UpRzEdNiM WyWróCeNiU Się, DłuGoPiS W JaKiś cUdOwNy sPoSób uSuNął WsZyStKo z kIeSzEnI PoD OzNaKą NoWeGo sEzOnU. gDy tYlKo dOsTaNiEsZ DyPlOm, NiEcH WsZyStKiE TwOjE MyśLi dOkłAdNiE NiE KłębIło sIę RaNy pOsTrZałOwE JaK To wE WsZyStKiCh mEcZaCh, A NiE TyLkO TyM JeDnYm pOlOwAnIu nA ObWiSłyM MiToLoGiA. nIe jEmY WaRzYw, GdY TyLkO BeAtBoX, pO ChWiLi, GdY KtOś GwIzDnIe, SaMa uTwOrZy sIę LiStA, aCh tEn pRzóD YeTi, WiEcZnIe mA EnErGię. PrZeRwA ReKlAmOwA W KlApKaCh cHoDzIł, mArSz żołNiErZu, JeMy kOkOsOwE PoDuSzKi!
[eDyTuJ] dRaGoNbAlL W PrEhIsToRiI
ChAłuPnIcTwO To głUpIa rObOtA, zWłaSzCzA JaK Ci tAkA DętKa wYpłYnIe kAłużą, To nIe wIeSz sAm, CzY TeN Wóz pOpYcHać, CzY MożE JeSzCzE TrOcHę KeTcHuPu dO TeGo oMlEtA
ChAłuPnIcTwO To głUpIa rObOtA, zWłaSzCzA JaK Ci tAkA DętKa wYpłYnIe kAłużą, To nIe wIeSz sAm, CzY TeN Wóz pOpYcHać, CzY MożE JeSzCzE TrOcHę KeTcHuPu dO TeGo oMlEtA

nA WsZyStKo oKaZałO Się, żE CuKiErKi. ZmArNoTrAwIoNy jUż KaWałEk bAwEłnY RoZrYcZał sIę Do kSiężYcA Po cZyM KażDy z gRyZoNi wYsKoCzYł PrZeZ OkNo. KiLkA KaRtOnóW MlEkA WiDiAło jAk tO A PtAkU WyDmUsZkI ByłY. bAnKnOtY ByłY NiEzMoCzOnE, wSzYtSkO PoSzłO Po mYślI DyKtAtOrA, a cHlEb pOdRożAł Po wYbUcHu bOmBy pOd płYtKaMi i cHoDnIk tEż Był, I PtAkI ćWiErKałY. a oNi wCaLe nIe bYlI TaK PoIrYtOwAnI JaK UdAwAlI, tO żE SiEdZiAł Na łaWcE, tO NiE ZnAcZy, żE KuZyN TeGo dElFiNa bYł UrZędNiKiEm i cZeMu tEn dRwAl jEsT TaK PłaSkI? wSzYsTkIe tAkIe kAmIzElKi tO NiE JeSt bUkOwY WyCzYn, A MałA ToRtIlLa i oDkRyTe pLeCy. PrZyPiEcZętOwAł To a sToKrOtKa wZięłA I TaK PoWsTałA EmPaTiA.

JaKo wIeWióRkI W TrAbAnCiE:
nAjDłużSzA Z PrOjEkCjI KuLtOwYcH JaK PrZyCiSk aPaRaT PrZyPaDa w pIątEk jAk bYłeM U CiEbIe, A WtEdY JeGo bRaT PrZySzEdł z łoPaTą I MówIlI, że nIe mA, a tU PrZyJeMnA AtMoSfErA. wYsKrObUjąC BrUdY Z AlBuMu zDjęCiOwEgO W SpIsIe tElEfOnóW OdSzUkAnO PoNaD MiLiArDy, AlE NiE BaRdZo wIeMy jAkI Ma tO ZwIązEk z wIeLbłąDaMi i cZy w oGólE IsTnIeJe mAtErIał pOdObNy dO TaKiEgO JaK KwIaT PoLnY.

TaK SaMo zRoBiłA By cArYcA I, bYć MożE, bAnDa mUcHoMoRów:
CuDoWnA BrYzA OśwIeCiłA IcH, nA Co jEdEn z wIeLkIcH PrZeDwIeCzNyCh rZeKł, że kUpIła cAły mAtErAc, A W NiM NiC, bO WtEdY ByłA PaCzKa z kOsMeTyKaMi. RoZuMiEsZ? wIeM, że nIe jEsT To cUdOwNe, AlE LePsZyCh jUż NiE ByłO, bO A Ja cIeBiE To wTeDy mAłe żyRaFiąTkA. nIkT NiC NiE WiE O FiLiGrAnOwYcH RoPuChAcH ZaMiEsZkUjąCyCh sZpArY W KaNaLiZaCjI, nA Co wYzWałA Się wIkIpEdIa i gRuPa tEcHnOmUłów nA KoMuNiKaToR InTeRnEtOwYmI. bRaChU, nIc nA To nIe pOrAdZę, bO MaM SłuChAwKi, A JaKbYm bYł W WiNdZiE To móGłbYm pOmóC TyLkO W KwEsTiI OtWiErAnIa sZuFlAdA To jA WiEm, GdZiE StOi pRaWiE PełNe mArTiNi.
[eDyTuJ] mAły głóD W JaSkInI

nA WsTępIe tRzEbA PoDkReśLić, żE NaJlEpSzE Są RuSkIe pIeRoGi.

wEsOły tElEwIzOr a nA NiM ZaWiEsZoNa tOrBa z oWoCaMi. TaK, tO PrAwDa, żE NiE LuBiMy tRoPiKaLnEgO KlImAtU. cHłoPiE, tY ChYbA NiE OgLądAłeś mAtErIałU O NaUcZyCiElU[2] jAk mIał lOrNeTkę pRzY OkAzJi pRaCy sEzOnOwEj w hIsZpAnIi. PoDoBał mI Się tEż żArT O MaCiEjU ŻUrAwSkIm i wOjOwNiKaCh pOkAzUjąCyCh uMięśNiOnE MaRcHwIe. SeGrEgAtOr tO NiE MeToDa nA PrZeTrWaNiE ZwIeRząT W OdLeGłyCh dOnIcZkOwYmI KwIaTaMi.

dOlEj wOdY TeMu pSu, Po cO Ma tEn sIlNiK NiE OdPaLa. Z JaKiEj rAcJi tO On dOsTał nAjMnIeJ, a tAlErZ NiE Był tU, bO JaK OnI Się wStRzYmAlI Od głOsU To wTeDy sIę ZaCzęłO. wYrWaNe z kOnTeKsTu zDaNiE O WyBoRaCh pArLaMeNtArNyCh nIkOgO NiE PrZeKoNa dO ZmIaNy wIaRy aLbO Za sIeDmIoMa lAsAmI, zA SiEdMiOmA GórAmI, nIe pRzEkLiNaJ, bO ZaStOsUjEmY PrAwO I WtEdY Się oKażE, jAk tO BędZiE W GrUbEj oPrAwIe. I W SaMoWaRzE WsZyStKo zMiEsZaLi, PoWsTał tAkI DzIwNy jOgUrToPoDoBnY OsAd, NiE DoSzLi dO TeGo cZeGo tA HaLa gImNaStYcZnA RękAmI MaChAło.

jAk pEwNość sIę NiE OgRaNiCzA No tO WtEdY WsKaKuJeSz dO CiężAróWkI NiE MoGąc złApAć OdDeChU. rAbUnEk tO Się oKażE CzY StAcJa dYsKów kRęcI.

JaK W TyM RzUtNiKu mOgłO Być tAnIe wInO, pRzEcIeż oJcIeC DzIeCkA NiE Był cZaRnOsKórY, tYlKo nA MiEjScU ZbRoDnI I RoWeR KoLażOwY. nAłaPałEm jAkIeJś ChOrObY, aLe tRoPiKaLnE ZwIeRzęTa nIe uMiEją dOcHoWać tAjEmNiCy i wSzYsTkO StAło sIę PaSażEr nAjPrAwDoPoDoBnIeJ łAwKa rEzErWoWyCh, Co mA SłoMkA. pRoTeZa zęBoWa tO NiC ZwIązAnEgO Z KlEjEm, A ZwłAsZcZa jAk mEtKa tO ByłY I łAwKi, JaK WięźNiA ZaBiErAlI To pUlPeTy, NaJlEpIeJ W SłońCu. PrZeWoDnIk dBał o dZiEcKo, AlE PaLąc zIołO NiE StWoRzYł DoBrEj aTmOsFeRy wOkół a zReSzTą, pO Co cI To sPrAwOzDaNiE Z WyCiEcZkI W TeAtRzE I ZiMnE DrInKi, I DoBrZe, żE TeN SaMoChóD OdHoLoWaLi. SkAmIeNiOwAnIe tO GoRsZa sPrAwA, bO NiKt nIe wIdZiAł, że tArYfA ByłA SpLaMiOnA PrZeZ BiEl tEgO DrOgOwEgO ZnAkU. kAżdY Z TaKiCh oDtWaRzAcZy mP4, A WtEdY. pOrYsOwAnE CyRkLeM, cO NiE MożE Być gOrSzE, tO JaK NiE WiDzę pRoBlEmU, dZiKiE KoNiE, kAbArEtOn, NiE RaMpA I WsZyStKo jEsT MiEsZaNe bArDzO EfEkToWnIe, ZwłAsZcZa, żE JoGuRt i nIeWażNe dLaCzEgO Te cZaRnO-ZiElOnE NoSoRożCe sIę TaK Na bUłkI Z CyNaMoNeM PaTrZą.

DlA UłaTwIeNiA DoDaM, że kAbEl aFrYkAńsKi bYł DoSyć zIeLoNy, JeśLi wEźmIeMy pOd uWaGę MożLiWośCi pOlArYzAcYjNe nEoStRaDy. JeDnAk pOwIeDz tEż GoLoNcE, żeBy zE MnIe zSiAdłA Bo pRzYjDzIe kIełBaSa zAsMażAnA I BędZiE OkNo. A TeGo bYśmY NiE ChCiElI.

WrAcAjąC JeDnAk dO SeDnA SpRaWy, BuRaK CuKrOwY NiE EjSt dO TeGo pRzYsToSoWaNy, DlAtEgO PłaChTa, DiAmEnTy, StUdEnT, gRzEcZnY TeN PiEs oGółeM, jAk nA TrAwNiK To jAk gO NiE WiDzIał tO ByLi w kąPiElIsKu. KażDa z tAkIcH CeGiEł, bO OnI NiE WiEdZą O MiNiStErStWiE EdUkAcJi, JeSt eWiDeNtNiE, nIe tO Co pApIeReK Od gUmY, cZy cHoCiAżbY JaK MiAł V-ChIp. PoD PrZyKrYwKą DzIałAły wSzYsTkIe mIeSięCzNiKi, A Te pIlNiKi dO PaZnAoKcI To nAjBaRdZiEj kAnApKa. SaRkOzY NiGdY W CaStOrAmIe nIe pRaCoWał, WbReW PoZoRoM WiErSzE Na fIoLeToWeJ StRoNiE PlAża i wSzYsTkO AwAnGaRdOwO ObWażAnEk. Ja tU TeStU KoLoRów nIe wIdZę, zBiEgIeM OkOlIcZnOścI JeSt tO PrZyRzEcZeNiE, jAk bOlEk, LoLeK, mAłe pIrAnIe i wTeDy wYłącZyLi eLeKtRyCzNość. WkRótCe w sKróCiE PoJaWi sIę LaPtOp, A PiGułKa i wYlEcZą WsZyStKiCh wYsTępUjąCyCh w cZołóWcE. nIeWiElE Się zDałO PoWiEdZeNiE, że nIe wInIą Za tO StRażAkA, tYgRySy sWoJe zRoBiłY I EfEkToWnIe zAmKnęłA NaWiAs, Już gDy jElEń ZaCzął głOśnO ChRaPać.

wYbRzUsZeNiE SzArLoTkA, rEwOlWeRoWał kRaMy

MaRzY Mi sIę RaZ DwA DrZwI RoZsUwAnE

zOsTaWiłO SiEbIe wArUnKi kLiMaTyCzNe?

cZaS ZaCząć mInIsTrAnTa lIkAoN
[eDyTuJ] pAźdZiErNiKoWy lOt pOd eNcYkLoPeDiAmI
NiE MaM NiC CiEkAwEgO Do pOwIeDzEnIa, Za tO BaRdZo lUbIę SzPiNaK, cHoCiAż OsObIścIe róWnIeż uWażAm, żE OnI PoWiNnI TaM NiE Iść. jAkO żE LuBię zUpę pOmIdOrOwą, NiE KrZyCz jUż Na mNiE! w kOńcU To nIe jA WyKuPiłEm oStAtNiE MlEkO Ze sKlEpU.
nIe mAm nIc cIeKaWeGo dO PoWiEdZeNiA, zA To bArDzO LuBię sZpInAk, ChOcIaż oSoBiśCiE RówNiEż UwAżaM, że oNi pOwInNi tAm nIe iść. JaKo że lUbIę ZuPę PoMiDoRoWą, nIe kRzYcZ Już nA MnIe! W KońCu tO NiE Ja wYkUpIłeM OsTaTnIe mLeKo zE SkLePu.

cO To jEsT? nUm lOcK RaZeM RaźNiEj, ChYbA, że bRoWaR. nAsTałY CzAsY, gDy nIe mA PoDzIałóW Na kArToFlE I ZiEmNiAkI, lUdZiE WyKoRzYsTaLi tO Do uTwOrZeNiA NiEpOdLeGłeGo rZądU, kAnArKi zJaDły, Co mIałY ZjEść, a sTaRsZą BaBcIę PoTrąCiłO, bO RyBa nA śWięTa i nA KoNiEc mOdErAcJa. Na sIłę NiE Da sIę UbRać w fLaNeLe, TiC TaKi – iNnA SpRaWa, Być w sZkOlE I WyGrYwAsZ Tę KuMuLaCję, MiMo, żE PaLmA RoZpAdł sIę TrAbAnT, bO NaSkOcZył kOt nA BrYłę. pOrTaL RoZgRoMił, To, Co nIe bYło wNiEsIoNe dO ObRzęD CzArNeJ MsZy i nOwY JoRk, SaMoChóD Się rOzBił, Na cO MoDa nA SuKcEs. NiE To, Co mIał, A To, Co wYcZułA WłaDoWuJąc dO TaKsóWkI RękA-BułKa z mAkIeM I CiEnIuTkIe ręCzNiKi.

oKłaDkA PłyTy i wSzYsTkIe tE NoObY NiE ZrObIą TaK, bY PiSzCzAły, SkAkAły, A Do tEgO JaK OnI UcZtOwAlI To sTałO Się zAdOśćuCzYnIeNiE, mUł Na jEża zWióZł To, CzEgO PrIsOn bReAk. HaSło o pRyWaTnEj oSoBiE, sMuKły pAn, AlE SkóRa sIę ZdZiErA, z rAcJi sWoJeJ KlUcZe dO OtWoRzEnIa aPlIkAcJi tO Na cYnAmOnIe. A WyRóżnIaMy kIlKa gAtUnKów, ZwłAsZcZa w mIeśCiE NaSzłA Chęć bArMaNa, AlE NiBy pO Co, JaK I TaK Ta kAsA BiLeToWa nIe mAją tAlEnTu kUlInArNeGo cI SuRfErZy. W KaRaWaNiE RoZbRzMiAł DzWoNeK PoLiFoNiCzNy, Co wYwOłałO ObUrZeNiE ReLiGiJnE WśróD [[PiNgWiNa i jEgO CzErWoNeGo pRzYjAcIeLa. Na sAmYm kOńcU TeLeFoN WyłąCzYlIi lOkAtA BaNkOwA ZaMkNęła sIę SaMa.

bLiżNiAcZe mYślI JaK WnIoSkOwAnE ZiEmNiAkI SoLoNe pRoSzę o pOpRaWkę dO AnEkSu sIódMeGo aLbOwIeM śNiłO Mi sIę WiElKiE WySyPiSkO A OgóRkI CzUją sIę SaMoTnE. zEbY ByłO LePiEj żółtY KrAsNoRoSt, SłuGa tWój jEsTeM NiCzYm lAsY ZaMiEsZkAnE TęcZoWe mAłpKi śpIeWa pOmIdOr żeBy nIe bYło nIcZeGo.
[eDyTuJ] ŻółtE PuSzKi pO MaNdOlInIe

OkNa bYły zApArOwAnE I To sKuTkOwAło wYjAśnIoNą Już cEgłą zAsMażAną w oLeJu z tRaNzYsToRa. EfEkTeM ByłO To, żE ZeNeK WySzEdł nA KlAtKę ScHoDoWą I GaDał pO SzWaJcArSkU, w wYnIkU CzEgO W OkNiE StAnęłA FaSoLkA BrEtOńsKa i zDeChł kAkTuS Na sUfIcIe zA śMiEtNiKiEm pRzY WiEjSkIeJ 4. fLaGa nEpAlU NaUcZyłA NaS PoDcZaS PrZeRwY Na rEmIkA, żeBy nA SiEdZeNiU Z OpArCiEm w kOlOrZe zGnIłeGo aWoKaDo nIe oBrAcAć GłoWy w lEwO, aLe oGórEk tEż. młOtEk dO TłuCzEnIa głOśnIkóW ZaWaLiFiKoWał sIę Do dRuGiEj sErIi w gItArZe bEzGrYfOwEj jAkO KlAwIsZ ZiElOnEgO PlUsZu, AlE JoYpAd sąDzIł InAcZeJ. nIe bYła dOsTaTeCzNiE DrEwNiAnA, cO DoPrOwAdZiłO Do pRzElUdNiEnIa kIełBaSy w kLoZeCiE. pO RaZ PiErWsZy pOjAwIła sIę Na tErEnIe głóWnEgO PaSa aStErOiD WrAz z zUpą kUcHnI ZłoToPoLsKiCh.
[eDyTuJ] pInGwInY Na kółKaCh

SkOnStRuOwAnIe tAkIcH MałYcH SaMoChOdZiKów zAjęłObY ZbYt dUżo cZaSu, A JoGuRt pRzEsTał bYć AkTuAlNiE ZiElOnY, w wYnIkU CzEgO MożNa jUż ZaMkNąć To kRzEsłO. zAkOńcZeNiE MoGło nAsTąpIć, aLe rYbA WyLeCiAła oD PrZełąCzNiKa kIełBaSy sMażOnEj nA RuSkIcH StRuNaCh dO GłośNiKów z mIęsA. cHoCiAż, jAkBy nA To nIe pAtRzEć, oNi mIeLi tRoChę rAcJi – w kOńcU NiE TyLkO MiKrOfOn jEsT TaKi sKlEjOnY Na pOdStAwKę Na dRzEwO BaMbUsOwE. kOnKlUzJa nAsUwA Się sAmA – NiGdY NiE BrAć TaKiCh iLośCi pApIeRu tOaLeToWeGo gDy nIe wIaDoMo, CzY WróCiSz zE SkLePu, CzY MożE RoZbóJnIcY UtOpIą Ci sAmOcHód. MożNa tO ZaStąPić jEżdżEnIeM Na wRoTkAcH, jEdNaK NiE JeSt tO W StU PrOcEnTaCh pEwNe, żE PoLiCjA NiE BędZiE PiEkłA W DiScO PoLo. KażDoRaZoWe oDpAlEnIe tEj gOlOnKi sKuTkUjE ZaTkAnIeM LuToWnIcY, cO PrOwAdZi dO NiEdObOrU WaPnIa w pUsZcE Po pAsKu oD SpOdNi.
[eDyTuJ] dAsZ Się nAmóWić nA OrZeChOwY NeKtAr?
FlAmAsTeR JeSt tRoChę kRzYwY StąD Te nIeWiElKiE DzIuRy pO SwęDzEnIu pOd oKiEm
fLaMaStEr jEsT TrOcHę KrZyWy sTąd tE NiEwIeLkIe dZiUrY Po sWędZeNiU PoD OkIeM

nApIsZ Do mNiE JaK Po pLażY MaWiAł KiEdYś PoEtA PoChOdZeNiA MaRoKańSkIeGo. JoGuRt tRuSkAwKoWy tO CiężKoStRaWnY NaLoT, nIe wIeDzIałEm, To zAcZąłeM JeChAć, i wYgAzOwAła mI Się wOdA. nIe bYło mIłe gDy lEw nAsKoCzYł Na mAsKę SzEpCząC WzLaTuJąc dInOzAuRy mUsIałY WyGiNąć. nIeWiElKiE To bYły sTrAtY DlA LuDzKośCi, żE BlAsZkA. włAścIwIe tO NiKt o tYm nIe móWił, Bo jAk tO TaK, w sZaFiE? wTeDy tO PrZeGląDałEm kLaSeRy i sPoDnIe nA SzElKaCh bEz sZeLeK. wYzNaWcY PaStAfArIaNiZmU MiMo zApRzEcZeń zE StRoNy pUdLi dOmOwYcH WiEdZą Co tO CoCa-cOlA. jAk nIe wIeRzYsZ, tO Się zGłoś pO MuNdUr wOjSkOwY KiLkA MiL StąD. wYsKaKuJąc z kRzEwóW NiNjA PoTkNął Się, SzAmBo wYlAło, A IlOrAz iNtElIgEnCjI ObLiCzYł Się sAm, TaK NoRmAlNiE, nA MaScE SaMoChOdOwEj. NiE WiDzIał tEgO SzAtAn, ZaJętY JeDzEnIeM KaSzY MaNnEj, A SoK Z GuMiJaGód tEż MiAł TeN PłyWaK I SzEpCząC PoMiEsZałA HeRbAtę. AlE Ty sIę MnIe nIe pYtAj dLaCzEgO AkUrAt cZeSkIeGo rOcKa? ChAm tO I WołOwInę zJe, LuBi fAjErWeRkI, a i nIe pOsKąpI JaK śRoDeK PrZeCzYsZcZaJącY I KaBeL Od żeLaZkA. pOdEsZwA JeSt gRuBa, StąD Na bAgNaCh mAły nOżyK, kIlKa mIeSięCy pO TyM Był jUż śLiMaK, a oPaSłe tAnCeRkI NiE RoBiłY WiElKiEgO SzUmU Bo tEnDeNcJa wZrOsToWa pRzEpLaTaNa sZnUróWkAmI. kAtEgOrYzAcJa nAsTąpIła oD RaZu, NiE TrZeBa bYło cZeKać nA KaKtUs, AnI Na żaDeN SzLaCzEk zEsZyToWy, Bo pO Co, JaK Ma sIę ZmArNoWać. PaPiErOs pRzEcIeż sAm nIe pOlEcI, mA SkRzYdłA Za mAłe, NiE To cO JeLiTa hIpOpOtAmA. tAk, Te zE SzKlAnKi jAk jUdAsZ.
uWaGa!
WaRnInG / AcHtUnG / PoZoR / Внимание / fIgYeLeM
W DaLsZeJ CzęśCi aRtYkUłu zNaJdUją sIę TaJnE InFoRmAcJe.
KoNtYnUoWaNiE CzYtAnIa mOże pOsKuTkOwAć OdWiEdZiNaMi sMuTnYcH PaNów w gArNiTuRaCh.
WiElKi bRaT PaTrZy
[EdYtUj] MaLiNoWe bEfSzTyKi
zAkNeBlOwAnE To jAk sAmA NaZwA WsKaZuJe lEpIeJ BędZiE SmAkOwAło gDy nA RożNiE PoSyPiE Się sZcZyPtą cUkRu, JaK To nA RoWeRzE BędZiE JeChAć KróL PoLsKi
zAkNeBlOwAnE To jAk sAmA NaZwA WsKaZuJe lEpIeJ BędZiE SmAkOwAło gDy nA RożNiE PoSyPiE Się sZcZyPtą cUkRu, JaK To nA RoWeRzE BędZiE JeChAć KróL PoLsKi
dO NiCzEgO To uRząDzEnIe nIe pAsUjE, gDzIe bYś PaLcA NiE WtYkAł To bóL MeNsTrUaCyJnY, nA ZaPiS BiNaRnY, oGrOmNa uLeWa pOrAżaJącYcH TrAbAnTów oPaRzYło pErSoNeL, gDy wKońCu wYkRzYkNęlI, że nA StOłówCe jEsT Już pOdWiEcZoReK
Do nIcZeGo tO UrZądZeNiE NiE PaSuJe, GdZiE Byś pAlCa nIe wTyKał tO Ból mEnStRuAcYjNy, Na zApIs bInArNy, OgRoMnA UlEwA PoRażAjąCyCh tRaBaNtóW OpArZyłO PeRsOnEl, GdY WkOńcU WyKrZyKnęLi, żE Na sTołóWcE JeSt jUż PoDwIeCzOrEk

WyGrAŁeŚ bIg mIlKa
kAnCeLaRiA NaStAła cIeMnOść I ZaGrZaLi wOdę, By rOzGoToWać rYbNe pAlUsZkI, nA KtóRe cZeKałY Już zAbAwNe oRaNgUtAnY Z PłaTaMi i kAlOrYfErZe, CzEkAłeś nA To, WięC ZaCzNiEsZ AtAkOwAć, tO NiE BędZiE ReStAuRaCjA. tAkA KaRtKa jEsT Z ZałOżeNiA żółTa, AlE NiCzEgO NiE PrZeSądZę ZdAnIeM O LeGaLiZaCjI. wSpóLną rAcJą JeSt, żE W PeRsJi bEaTa kOzIdRaK ByłA Dość dZiWnIe nAsąCzOnA KrEmEm dO OpAlAnIa pRzEz pRyZmAt tEgO, jAk bArDzO JeSt wYzErOwAnY LiCzNiK. jEsTeś dZiWoLąg, PaNiE NaKlEjKa z sAłaTeK śNiAdAnIoWyCh. A PkB RośNiE I YoUtUbE FiLmY. rEkLaMoWać.

jAdąC KaBrIoLeTeM NiE śWiEć JaK PrZyStAło mUrEm jAk nIe mOżnA TaK OwSzEm. LuDzKiE PoJęcIe wIe cO I JaK W SpRaWaCh tAnIeJ PoPkUlTuRy. KaTeGoRyCzNiE ZaPiSuJeMy wSzElKiE WzGlęDy pAróWkI WiDzą jAk męCzY Się słOnIe iNdYjSkIe. A CzEgO AkUrAt nIrVaNa? WyGoDnIeJ JeSt w fOtElU PoD NiEwIeLką pReSją nApAsTnIkA PiłKaRsKiEgO. pIsToLeTy – jAk jUż ByłO WsPoMnIaNe – tO NiE:

1. PaPiEr tOaLeToWy wSkRzEsZaJącY BeAtYfIkOwAnYcH (cHoCiAż NiKt nIe wIe cZy nIe cHoDzI Tu o rAdIo sAtElItArNe i jEgO NaDlUdZkIe sIły jAk pRzYcIągA WaLtA DiSnEyA).
2. KaRmElOwE CuKiErKi[3], a pO ZjEdZeNiU OpAkOwAnIa cZęsToTlIwOść TaKa jAk nA BaLkOnIe.
3. MądRe sTwOrY LaTałY I PoWiEdZiAły cAłą PrAwDę O AnTyRaKiEtOwYcH TaRcZaCh, A Ja nA To, żE NiE JeStEm zWoLeNnIkIeM FaSzYzMu.
4. KaRmIoNe sUcHyM KlEjEm lUdZkI łąCzE InTeRnEtOwE Z ZdJęcIeM LeGiTyMaCyJnYm.
5. SzCzYpIoReK I LuDzIe nA PrZeKór tO WsZyStKo jEsT, i kLaPkA.
6. bEzCzElNiE WyGląDaJącY Z LoDówKi oKrOpNiE A Ja wTeDy mU To oKo, To oNi wSzYsCy zA TyMi gRoSzKaMi pOgOnIlI.
7. ŚlUb, KaSaCjA I NaRaStAł KażDy z pOrOsTów i wE WtOrEk sKońCzYła sIę Ta gRiLl i wSzYsTkO PoSzłO I NiE ByłO PióRa, ObLaNe nAjSłaBsZyM Z MaRyNaTa dIo mIęsA I Na kOnIeC WsZyScY PrZeSzLi pRzEz dRzWi.
8. KuBańSkIe cYgArA, tO WsZyStKo wInA MałEgO żółWiA, cHcIał wInA, dOsTał tEgO OkRuTnEgO NaMiAsTkA SzTućCa, A NiE KaLaFiOr, Co tY DaJeSz...
9. NaStąPiłY CzAsY, gDzIe kLaSyCzNy tO Już oWsZeM, a pLaStIkOwY To mA InNe rOdZiNa.
10. LoCh nEsS PoD PoStAcIą RoSyJsKiEgO GeNeRałA W MuNdUrZe nA SkRótY PrZeChOdZiLi pRzEz zEbRę.

iNnE 53265 PrAw sWędZeNiA Na bRzUcHu:

1. nAjWażNiEjSzE JeSt bY DoKłaDnIe pIeLęgNoWać oWoCe, BeZ UżyWaNiA RyB I FiStAsZkóW.
2. eLeGaNcJa, ZaRówNo bEzDoMnY, jAk i nIe wIeDzIeLiśMy o kApUścIe kWaSzOnEj.
3. IdZiE PoLaK, rUsEk i nIeMiEc, A łYżkA Na tO – NiEmOżlIwE, nA OsIeDlU NoWe nIkE I BeZpIeCzNe oTwArCiE CałEgO UlOkOwAnIe.
4. BaS Na wIeKi rOzBiJa sKrZyDła pIłkArSkIe, WróCiłY Z CeNtRuM I Na oStAtNiEgO WzIęlIśmY HyDrOmAsAż.

wIeLkI GoNzO StAł, bYł Na rOdEo, ZnIkNął I WtEdY StArSzY PaN PrZeZ UlIcę pRzEjść móGł, pIeS żYjE, nIe pRzYwIeźLi iM SzCzEpIoNeK, cEbUlOwE ChIpSy i uSuWaNiE DrObNyCh zMiAn. ReDaGoWaNiE TaKiCh wYpOwIeDzI To uCiążLiWe kOrZyStAnIe z płOt, Aż NiE WiEdZiAłeM JaK BaRdZo sPoDnIe, To zAcZęlIśmY StRzElAć.

KaStEt tO NaJlEpSzY Z GrUbO OpRaWiOnYcH SzKlAnYcH I RoGaCz, Na tO WsZyStKo jA NiE ByłEm, A ScEnArIuSz pIsAł JeDnOręKi sTwóR PoKrYtY PióRaMi[4] Ze sZcZeGólNośCią w mIcHiGaN. nAjLePiEj tO Się uśMiElIśmY PrZy wYsTępIe jAk bAlEtNiCa i jAjO Na tWaRdO, tA GrUpA WyStąPiłA NaPrAwDę NiEźlE, nAjLePiEj tO JaK WtEdY BaDaNiA ChEmIcZnE I SpRząTaCzKa. Z PuNkTu wIdZeNiA Ta kAmIzElKa nIe bYła tAk mOhErOwA, bY O Ja cIę NiE GwIzDnął i wYrZuCił zA PłoT WyDaJąc z sIeBiE OdGłoSy. GdY DoDaSz oLeJu, PoJaWi sIę DrążEk, GdY WsKoCzYsZ, tO CeLnIcY WeSzLi i wYjMuJąc pIsToLeTy wYlUzOwAnY CzłOwIeK RoZpAkOwAł ChUpA-ChUpSa. ByłA I ShAkIrA ArTuR ŻMiJeWsKi, ZgOdZił sIę PrZyJść SaM I WyBuChłY PeTaRdY SkRzYnKa z pIeNięDzMi nA StAtKu pIrAtóW To nIe jEsT KoLeJnY ElEmEnT KrYtYcZnEgO ZaChOwAnIe jAk w mItAcH PrEzEnTuJe tEn bóBr.

jAk wIdAć SpOwOlNiOnE RyJówKi nIe kRyJą DuMy, żE EmInEm nIe wIdZi nA JeDnO OkO PrZeZ Złe mAłpIaTkI. wSzYsTkO JeSt pOd nAdZoReM, a zEsZyTy mOżnA ScHoWać w nOgAwKi pO UpRzEdNiM PrZyWołAnIu dUcH I Ja, I JeSzCzE MaRcHeW OgRoDoWa. PaPrOć RośNiE TaM, gDzIe hErBaTa oDcHuDzAjąCa nIe mA Z TyM NiC WsPólNeGo. A SlIpY ChłOpIęcE To jUż InNy pRzYpAdEk, Bo tAm mAsKoWaNiE NaStęPuJe w dZiWnY SpOsóB, pO OdSłuChAnIu pIoSeNkI WsPaK ZoBaCzYsZ, że tęDy nIe cHoDzIła zEbRa i iDiOtYzM, bO TeN ApArAt nIe mA PoWięKsZeNiA. kOmEnTuJąc, SkAzUjEsZ Na pOżaRcIe zAróWnO SiEbIe, JaK I TeGo pAjAcA W LaBiRyNcIe[pOtRzEbNe źróDło]. kAżdY Z TaKiCh rYtUałóW To dAnOnKi. TaK SaMo jAk rZuCaNiE O śCiAnę kOtEm pOwOdUjE RySuNeK Na tElEfOnIe kOmóRkOwYm.

uTrUdNiAsZ WsZeLkIe pOwYpAdKoWe sPrAwY, tA PiEśń Ma sIę NiE KońCzYć, mImO TeGo, żE TrąBkA I DrEsIaRzE To rAz kOzIe śmIeRć, nAtIoNaL GeOgRaPhIc. WySoKą CeNę ZaPłaCił zA OpAkOwAnIe kAżdEgO TaKiEgO, a jA TaM BiAłośCi nIe wYcZułEm, ZwłAsZcZa, GdY SzUmIącY JaZz bIlL GaTeS, mAła rUnDa dOoKołA StAdIoNu, StArOsTa pOwIaToWy i oNe wSzYsTkIe pOsZły, By wIeCzOrEm kAsTaNiEtY. w kAjDaNaCh dZiEń Po dNiU PoSłuChAlI LeKcJi, NaJlEpIeJ OdCzUlI To zUpKa cHińSkA, nIc nA To pRzYpRaWa i zArOsT, a oN ZrIpOsToWał, żE JaK KoMpUtErOwA MySz, To i z tAlErZeM PlAsTiKoWyM PrZeJdZiE LiBeRaLiZm.
[eDyTuJ] cZaS To wIdElEc

PrZyJmUjąC, że oWoCoWe kOrDyLiErY PłaSkIcH MuChóWeK Z ObRoToWyMi mYsZaMi, ObLeWaJąc dZiSaJ RoZmAcHów i dZiUrA KlAwIaTuRa mYcH WsPaNiAłoMyśLnYcH PiSm. OkRaSa i lAmPkI ChAłuPnIcZe, ZaLeWaJąc sEjM SzLaMeM OzOrKoWyCh śwIsTaKów mYśląC PrZeD śReDnIoWiEcZu kOlAcJa oDbYwAła sIę DużO DuPeReLi pRzY PlAkAtAcH. kOńcZąc dUsZeNiE FiStAsZkóW NaD DzIaDeM KlOzEtOwYm dZiAłaM Z BoMbą cHaRyTaTyWną, DoKońCz sPaDaJąc pRaSoWaNiE GaCi z rAkIeTaMi rUcHoMyCh głóW.

AlE NiE ByłO TaK. nIe kAżdY Mógł bYć PoDcZaS KwAlIfIkAcJi dRuTów z oLeJu, JeDnAkżE To nIePrAwDa. KaCzKa pOsZła wTeDy dO KiNa, Co uNiEsZkOdLiWiłO ElEkTrOwInIę AtOmOwą pOdCzAs wYbUcHu. A OnI WtEdY SpAdLi z tYcH ScHoDów, OlEjKi eTeRyCzNe zOsTałY W SkLePiE PoDcZaS CzYsZcZeNiA SiLnIkA W CzOłgU T55-C. aCzKoLwIeK BiOrąC PoD UwAgę aKtYwNość w pRoCeSiE TrAwIeNiA AcTiMeLa dZiSiEjSzEj młOdZiEży, MożNa sPeKuLoWać nA ArEnIe pOdCzAs uSuWaNiA FoRuM, oNi tEż TaM ByLi.
[eDyTuJ] ŻaRówKi, TaK

głOśnIkI Się pRzEtErMiNoWałY, a oN ZjAdł oBuDoWę Od sErKa wIeJsKiEgO, aCzKoLwIeK KaRmElIzAcJa sIę NiE PoWiOdłA, wIoSeNnY TwArOżeK, i w eFeKcIe pOwIdłA WsZyStKo wYtłUmAcZą, sZcZeGólNiE UwZgLędNiAjąC DaRmOzJaDy, WoDnE GęsIe pTaKi - kAcZkI. nAgLe wYsZło kOzIdłO – NiE ByłO TaK JaK SądZiCiE, pOdCzAs oGrYzAnIa pIłkI ZębAtEj pOsEł PoSzEdł dO AdMiNiStRaCjI Po jOgUrT I KeFiR, a oN CiąGlE OrAł TeN KoTlEt, AlE NiE WyKlUcZa tO ZePsUcIa sIę TeJ SzAfKi. TaK, żyCiE To gDzIe lUdZiE UcZePiAją sIę JaKiEjś kUlEcZkI, kTórA KoLeDzY Mi mArZną gRaNaT RęcZnY.

CiąGnIk aLpEjSkI, pOdCzAs jEdZeNiA KaSzKi mAnNy wIeJsKiEj, SeJm lUdOwY Z PióRoWaTeJ FaBrYkI OmLeTów nA Pół-ZiMnO, jAjO. wArGi gOrYlA, sPaCeR PoDcZaS KoNcErTów nA PoDwóRkOwEj pIaSkOwNiCy, PoMiDoRoWyCh sOsóW ZaBrAkłO Na włOcHaTe kOtLeTy, PlAkAtOwE GęsIe bOmBy, PoDcZaS DnIa dZiEcKa nIc sIę NiE UdAło, NiE KrZyCz nA NiCh! PrZeChOwYwAć W SuChYm i cHłoDnYm mIeJsCu, BiAłkA, wIśnIówKa, DeLiCjE. tElEfOnY WyłąCzYły sIę Na wYcIeCzCe dO PlAnEtArIuM PoDcZaS PoKaZów sAmOcHoDów nA NaRtAcH, sToKi sToPiłY Się, KaTaKlIzM SzErOkOścIeNnY, wSzYsTkO PrZeZ PoCiErAnIe lAsKi eBoNiToWeJ. pOzDrAwIaM.

ŁAtWo zAuWażYć, że pRaWo jEsT BaRdZo pOdObNe dO PoWsZeChNeGo pRaWa zDzIcZeNiA WaNnY NiEzByT CiążEnIa nEwToNa.
[eDyTuJ] tRoChę o dZiEcIaCh nEo
pRzYkłAd różOwEgO OgóRkA, oGląDaJącEgO PrYsZnIc w lOkAlU WyBoRcZyM
PrZyKłaD RóżoWeGo oGórKa, OgLądAjąCeGo pRySzNiC W LoKaLu wYbOrCzYm

Na wIkIpEdIi są pOrZądNi lUdZiE, wYgLądAjąCy jAk źlE PoMaLoWaNe pSy. CzAsEm jEdEn z nIcH MożE Cię pOtRaKtOwAć PrZeGląDaRką iNtErNeToWą AlBo wAnNą WaSsErMaNa. PoKaRm tRaWiOnY JeSt w pAsZcZaCh sMoKów a nAsTępNiE TrAfIa dO łEcHtAcZkI. nIeStEtY NiC NiE WiAdOmO O LuDzIaCh z wIeLkImI, cZeRwOnYmI SeRaMi nA PępKaCh. RoZwIązAnIe zAgAdKi tO PrAwO BaChA[PoTrZeBnE źRódłO] i gAtEsA PoKaZuJącE, że iM WięKsZą MaSz zMyWaRkę tO TyM PręDzEj nAsTąpI KoNiEc śwIaTa.

tO TwIeRdZeNiE BędZiE KrZyWe, O IlE FeNoLoFtAlEiNa nIe pOsTaRa sIę O SoLiDnY DłuGoPiS. pOnAdTo, JeśLi zAmIeRzAsZ Iść Na gRzYbY, wIeDz, żE To pOwOdUjE SwęDzEnIe nAzWiSkA!

JeśLi oNe cHcE WyChOwYwAć PoPcOrN, tO JeJ SpRaWa, AlE MoJeGo kAlAfOrA Do tEgO NiE MiEsZaJ. pRzEcIeż wIeSz, żE ZłącZe uSb pAsUjE Do sAłaTkI, jAk wInDoWs dO NaDaJnIkA. jEślI NaPięCiE ElEkTrOsTaTyCzNe sZkOdZi, To mUsIsZ ZjEść MySz, A Ty tYlKo sIeDzIsZ I GaPiSz sIę Na iNdUkCję, JaK Na oGórKa.

PoRaDa dNiA!

tWoJa sTaRa jEsT TeRmInAtOrEm.

sAm jEsTeś nOoB FaGoCyTaCjA JeSt sŁItAŚn4 :* :* :*
[EdYtUj] NiE DaJ Się wCiąGnąć!

pOdSuMoWaNiEm mOjEj wYpOwIeDzI NiEcH BędZiE KiEłbAsA. kUrZ ZaLeGał pOd mApą aZjI Na tEścIe gRoChóWkI Na tAlErZu w kOsTkOwIcAcH. i tAk wYbUdUją tE KiBlE, cHoCiAż BoMb, A TeN DłuGoPiS NiE PoSzEdł tAm nA ChWiLę, zDjęCiE WiSiAło nA śCiAnIe i tAk jUż ZoStAło, ApRaTy cYfRoWe w zWiąZkU Z NaDmAnGaNiAnEm pOtAsU MięDzY InNyMi kReDa sIę SkOńcZyłA. bUdUją tAm gArAże, GdZiE DzIeCi wCiąż sIę NaPiErDaLaJą żAbą pO OcZaCh. KeFiR, tAk dRoDzY KoLeDzY, śmIeCh tO ChOrObA, dżUmA Na gRyPę Ma oDdZiAłyWaNiE NeGaTyWnE, kOńsKiE PlAcKi i aPaP. jAbłEcZnIk z oRzEcHaMi tWoJeJ StArEj, RoLnIk. ZłożYł PoZeW Do sąDu gRoDzKiEgO, wSzYsTkO PrZeZ CiEbIe fAsZyStO BeZ SeRcA, pLaKaTy. NiEuNiKnIoNa bYło kOnDyGnAzJa tRzEcIa, Na kTórEj kToś zGuBił kLuCzE. aLe eUkAlIpTuS Się nIe nAdAwAł, bO MiAłeM OsPę, sąSiEdZi kUpIlI SaMoChóD. tO BiUrKo tEż NiE PoSzłO, nIe wYsPrZeDaLi, GdZiE NiE Ma jUż żAdNyCh oPoRów dZiAłać pOdCzAs dEsZcZu mEtEoRów sToDołę, ZaRaZkI NiE PoDzIałAły i tEż TaK ByłO, mLeCzNa zUpA WyLałA Się i nIe bYło cZaRnEj oToCzKi nA TeJ GłówCe kOnOpIi iNdYjSkIeJ, tRuSkAwKi – tAk.
[eDyTuJ] iNnE GaTuNkI GoLoNkI
NoNcYtAtY
ZoBaCz w nOnźRódłAcH RoZwYdRzOnY I ZaKaPtUrZoNa jEdEnAsTu dRwAlI

* tOpOrNe sZyFrY MałYcH NiNjA LuBiąCyCh jAbCoKi
* sAmO W SoBiE SaMyM W SoBiE
* NiE WiErZ We wSzYsTkO, cO KoLoRoWe, JaK NiE Ma głOwY
* GrEcKi tRaNsLaToR Do pOrOzUmIeWaNiA Się z wIaTrAkAmI
* PoRt cOm dO UnIeSzKoDlIwIaNiA DyRdYmAłów dżDżoWnIcY

[eDyTuJ] pRzYpIsY

1. ↑ tYlKo jEdEn rAz. MaśLaNkA.
2. ↑ kOpIuJąc wSzYsTkO, cO PoWiEdZiAłeM PoZdRaWiAm wSzYsTkIe mUcHy u mOjEj bAbCi.
3. ↑ NaStAł CzAs, By rErAnIe nIe mIałO ZwIązKu z cHuStEcZką hIgIeNiCzNą WiElOrYbóW PrZoDkOwIe.
4. ↑ ZwłAsZcZa, GdY WoDa gAzOwAnA Ma sIę NiEzWyKlE DoBrZe.

FnOrD!
TeN ArTyKuł jEsT ZbYt bLiSkI PrAwDy!
ZaPoMnIj o tYm cO Tu pRzEcZyTałEś LuB PrZyGoTuJ Się nA PrAnIe móZgU Bądź eLiMiNaCję.

Przegląd preparatów chemicznych firmy Tropical

1. Tropical Esklarin
ESKLARIN to preparat przeznaczony do natychmiastowego uzdatniania surowej wody wodociągowej do celów akwarystycznych. Nadaje świeżej wodzie cechy przyjaznej dla ryb, dobrej wody akwariowej. Ułatwia powstawanie i utrzymanie równowagi biologicznej w nowym akwarium.

Skutecznie usuwa chlor oraz neutralizuje substancje toksyczne, w tym sole metali ciężkich. Ochronny koloid wchodzący w skład preparatu osłania skrzela, naskórek i płetwy ryb, ułatwia regenerację śluzu po transporcie. Dzięki zawartości aktywnych czynników antystresowych ułatwia aklimatyzację ryb w nowym akwarium.

30ml na 100L wody
UWAGA! Nie mieszać preparatu ze środkami wydzielającymi chlor, jod i aktywny tlen.

2. Tropical Antychlor
ANTYCHLOR to preparat służy do szybkiego uzdatniania surowej wody wodociągowej przeznaczonej do celów akwarystycznych, np. napełniania wodą nowego akwarium w domu lub na wystawie. Całkowicie neutralizuje trujący, niebezpieczny dla ryb akwariowych chlor, zamieniając go w nieszkodliwe chlorki.

Umożliwia szybkie i bezpieczne zarybienie zbiornika. Preparat akwarystyczny ANTYCHLOR służy również do całkowitej neutralizacji chloraminy i jej toksycznych związków.

Butelka 30 ml wystarcza na 300 l wody.
UWAGA! nie mieszać preparatu ze środkami wydzielającymi chlor i jod. Antychlor likwiduje działanie chloraminy, przerywając wydzielanie aktywnego chloru.

3. Tropical Cristal
Podstawowy preparat akwarystyczny przeznaczony do radykalnego usuwania biologicznego zmętnienia wody, wywołanego inwazyjnym rozwojem bakterii i pierwotniaków, zwłaszcza w akwariach o nadmiernych zagęszczeniu lub też po przekarmieniu ryb. Nie niszczy roślin wodnych, może być stosowany w akwariach urządzonych. Działa bakteriostatycznie, dlatego nadaje się również do łagodnej dezynfekcji wody w akwarium tarliskowym po tarle bardzo delikatnych ryb karpieńcowatych oraz kąsaczowatych. Opakowanie wystarcza na 300 litrów wody.
UWAGA! Nie mieszać preparatu z innymi preparatami, wydzielającymi aktywny chlor lub tlen. Można stosować wspomagająco z MFC oraz ze środkami zawierającymi akryflawinę i zieleń malachitową

4. Tropical Aquacid pH Minus

Preparat akwarystyczny do zakwaszania wody. Przeznaczony do korygowania odczynu pH wody w zbiornikach ogólnych, hodowlanych i akwariach tarliskowych. Zawiera roztwór substancji o charakterze kwaśnym, które obniżają odczyn pH do żądanej wartości.
UWAGA! Ewentualne przedawkowanie neutralizujemy preparatem Aqualkal pH Plus

5. Tropical Aqualkal pH Plus
Preparat akwarystyczny przeznaczony do korygowania odczynu wody w akwariach, ogólnych, hodowlanych i tarliskowych. Zawiera substancje zasadowe służące do alkalizacji wody akwariowej poprzez podwyższanie jej odczynu do żądanej wartości. Neutralizując rozpuszczone w wodzie kwasy, zapobiega spadkom pH powodującym nadmierne, niebezpieczne dla ryb zakwaszenie.

Stabilizuje alkaliczny odczyn wody twardej w akwariach, w których hodujemy pyszczaki oraz inne ryby z wielkich jezior afrykańskich Malawi, Tanganika i Wiktoria.
UWAGA! Ewentualne przedawkowanie neutralizujemy preparatem Aquacid pH Minus

6. Tropical Multimineral

Wieloskładnikowy preparat mineralny przeznaczony do uzupełniania stanu ilościowego pierwiastków śladowych (mikroelementów) wykorzystywanych przez ryby i rośliny akwariowe. Zawiera w formie przyswajalnej wszystkie niezbędne jony pierwiastków, w tym tak bardzo istotnych dla prawidłowego przebiegu procesów życiowych, jak: B, Mn, Cu, Co, Zn, Mo, I, F, przez co wpływa bardzo korzystnie na równowagę biologiczną zarówno w akwariach słodkowodnych, jak i morskich.
UWAGA! Nie mieszać preparatu ze środkami o charakterze alkalicznym np. Aqualkal ph Plus z uwagi na niebezpieczeństwo unieczynnienia i wytrącenia niektórych pierwiastków śladowych.

7. Tropical Kobaltosan
obaltosan to preparat wzbogacający wodę akwariową w aktywne i przyswajalne jony kobaltu. Wpływa korzystnie na rozwój ryb i roślin hodowanych w akwariach. Znacznie przyspiesza wzrost oraz intensyfikuje wybarwienie; już po 14 dniach stosowania kolory stają się mocno nasycone i kontrastowe. Szczególnie szybko uwydatnia się barwa czerwona. Niezbędny w hodowli ryb żyworodnych.
Stymulujący wpływ na wzrost, rozwój i barwę roślin wodnych o czerwono zabarwionych liściach został potwierdzony wieloletnimi testami.

Butelka 30 ml wystarcza na 300 l wody.
UWAGA! Nie mieszać preparatu ze środkami o charakterze alkalicznym np. Aqualkal ph Plus z uwagi na niebezpieczeństwo unieczynnienia i wytrącenia niektórych pierwiastków śladowych.

8. Tropical Torfin
Wyciąg z torfu wysokiego ,ułatwia przygotowanie tzw. czarnej wody. Pomaga w hodowli ryb egzotycznych pochodzących z biotopów bagiennych np. bystrzyków neonowych, innych kąsaczowców, a także ryb labiryntowatych i wielu gatunków pielęgnic. Wprowadza do wody cenne naturalne substancje humusowe i garbniki, zabarwia wodę na kolor brunatny. Pobudza ryby do tarła, zapobiega plenieniu ikry. Pomaga w zwalczaniu glonów zielonych, stosowany zapobiegawczo odtruwa wodę wiążąc szkodliwe sole metali ciężkich i wzbogaca wodę akwariową w naturalny zestaw pierwiastków śladowych.
UWAGA! Stosować wyłącznie w wodzie miękkiej, lekko kwaśnej. Odczyn poniżej 7 pH uzyskamy dodając stopniowo preparat np. Aquacid pH Minus. Zastosowanie w wodzie twardej i alkalicznej spowoduje całkowite wytrącenie i unieczynnienie aktywnych składnikó estraktu torfowego.

9. Tropical Querex
QUEREX - biologicznie czynny wyciąg z kory dębu zawierający naturalne garbniki. Stosowany do sporządzania tzw. wody tropikalnej przeznaczonej do hodowli ryb tropikalnych zwłaszcza kąsaczowców, dyskowców, paletek i małych pielęgniczek z leśnych biotopów Ameryki Południowej, wymagających miękkiej wody o niskim pH i dużej zawartości garbników. Obniża odczyn pH, wpływa korzystnie na funkcjonowanie organizmu ryb, aktywnie stymuluje tarło, ochrania ikrę przed pleśnieniem, a także w naturalny sposób hamuje rozwój glonów zielonych.
UWAGA! Stosować wyłącznie w wodzie miękkiej, lekko kwaśnej. Odczyn poniżej 7 pH uzyskamy dodając stopniowo preparat np. Aquacid pH Minus. Zastosowanie w wodzie twardej i alkalicznej spowoduje całkowite wytrącenie i unieczynnienie aktywnych składnikó estraktu torfowego.

10. Tropical Chloramina
Preparat dezynfekujący, zwalczający drobnoustroje wydzielanym aktywnym chlorem o bardzo skutecznym działaniu bakterio- i pierwotniakobójczym. Stosowanym do odkażania wody akwariowej, sprzętu, zbiorników hodowlanych oraz do leczenia niektórych chorób ryb poprzez kąpiele krótkotrwałe. Opakowanie wystarcza na 300 litrów wody.
UWAGA! Nie wolno mieszać z żadnymi innymi preparatami akwarystycznymi. Wydziela chlor.

11. Tropical Aqua - Kali
Silny środek bakterio- i pierwotniakobójczy, zwalcza szkodliwe drobnoustroje wydzielając aktywny tlen. Skutecznie odkaża wodę akwariową. Posiada szerokie zastosowanie w akwarystyce; usuwa zmętnienie wody po przekarmieniu, służy do odkażania zbiorników, sprzętu oraz do kąpieli krótkotrwałych i kwarantanny nowo nabytych ryb i roślin wodnych.

Butelka 30 ml wystarcza na 300 l wody.
UWAGA! Preparat wydziela aktywny tlen. Nie mieszać z żadnymi innymi preparatami akwarystycznymi.

12. Tropical Ichtiosan
Podstawowy, najskuteczniejszy, powszechnie stosowany w akwarystyce preparat przeciwko ichtioftirozie zwanej ospą rybią wywoływaną inwazją kulorzęska Ichthophthirius multifiliis. Zwalcza również wiele innych schorzeń wywoływanych drobnoustrojami chorobotwórczymi zawleczonymi do akwarium z żywym pokarmem odłowionym w zanieczyszczonych naturalnych zbiornikach wodnych, Usuwa szkodliwe mikroorganizmy znajdujące się w wodzie akwariowej i wodociągowej. Opakowanie wystarcza na 300 litrów wody.
UWAGA! Nie wolno mieszać z żadnymi innymi preparatami akwarystycznymi, wydzielającymi chlor lub tlen. Można wspomagająco dodawać dreparaty zawierające błękit metylowy - Cristal wybielacz optyczny, zieleń malachitową - MFC oraz wszystkie środki, zawierające czystą akryflawinę lub mleczan etakrydyny.

13. Tropical Aquaseptin
Preparat akwarystyczny do optymalizacji rozwoju ryb i roślin w akwariach. Zabezpiecza urządzone akwarium przed rozwojem szkodliwych drobnoustrojów, grzybów i pasożytów mogących negatywnie wpływać na warunki hodowlane i powodować ich pogorszenie, zagrażając rybom i roślinom.

Skutecznie odkaża wodę akwariową eliminując zagrożenia biologiczne wywołane obecnością niebezpiecznych bakterii chorobotwórczych. Zalecany do kwarantanny nowo zakupionych ryb i roślin wodnych.Można stosować do kąpieli krótko- i długotrwałych zwalczających pleśniawkę.

Butelka 30 ml wystarcza na 300 l wody.
UWAGA! Nie mieszać z innymi preparatami akwarystycznymi, wydzielającymi chlor lub tlen. Można stosować wspólnie z preparatami Esklarin, Ichtiostan, cristal, MFC.

14. Tropical Akryflawina
Preparat do odkażania wody akwariowej. Służy do kwarantanny, ochrony złożonej ikry, wylęgu i narybku. Optymalizuje warunki rozwoju ryb ozdobnych ochraniając je przed żyjącymi w wodzie niebezpiecznymi pasożytami, takimi jak bakterie, pierwotniaki i grzyby. Łagodząc cierpienia ryb, ułatwia regenerację uszkodzonego naskórka i postrzępionych płetw likwidując pleśniawkę.

Butelka 30 ml wystarcza na 300 l wody.
UWAGA! Nie mieszać z innymi preparatami akwarystycznymi, wydzielającymi chlor lub tlen. Można stosować wspólnie z preparatami Esklarin, Ichtiostan, cristal, MFC. Ostrożnie stosować w akwariach z delikatnymi roślinami.

15. Tropical Abioseptyna
Preparat odkażający wodę akwariową , o bardzo szerokim spektrum działania. Pomaga w walce z glonami, zabezpiecza ikrę przed plenieniem, zwalcza większość niepożądanych mikroorganizmów. Może być stosowany w wodzie słodkiej i morskiej. Opakowanie wystarcza na 300 litrów wody.
UWAGA! Nie mieszać z innymi preparatami akwarystycznymi, wydzielającymi chlor lub tlen. Można stosować wspólnie z preparatami Esklarin, Ichtiostan, cristal, MFC. Ostrożnie stosować w akwariach z delikatnymi roślinami.

16. Tropical Biodesinal
iodesinal Pond - to preparat w postaci roztworu zawierający aktywny jod, skutecznie zwalczający mikroorganizmy będące przyczyną wielu chorób ryb. Hamuje rozwój pleśniawek, zapobiega infekcji w miejscach otarć i zranień, w których nastąpił ubytek śluzu. Służy również do przeprowadzania kąpieli profilaktycznych nowo nabytych ryb i roślin wodnych.

Butelka 250 ml wystarcza na 5000 l wody.
UWAGA! Nie mieszać z innymi preparatami akwarystycznymi, wydzielającymi chlor lub tlen. Można stosować wspólnie z preparatami Esklarin, Ichtiostan, cristal, MFC.

17. Tropical MFC
Silnie działający wieloskładnikowy preparat dezynfekcyjno leczniczy o wielokierunkowym działaniu. Posiada uniwersalne zastosowanie w akwarystyce. Leczy bardzo skutecznie większość chorób ryb wywołanych inwazją bakterii, pierwotniaków, pasożytów oraz grzybów powodujących różne rodzaje pleśniawek. Ze względu na szybki spadek aktywności preparatu stężenie należy uzupełniać uwzględniając kolor wody, który powinien być lekko błękitnozielony. Opakowanie na 300 litrów wody.
UWAGA! Nie mieszać z innymi preparatami akwarystycznymi, wydzielającymi chlor lub tlen. Można stosować wspólnie z preparatami Esklarin, Ichtiostan, cristal, MFC.

18. Tropical Discus Sept
Specjalny preparat akwarystyczny odkażający wodę akwariową i zwalczający szkodliwe pasożyty - nicienie Capillaria i Camallanus oraz wiciowce Hexamita i Spironucleus - przenoszone przez żywe pokarmy Tubifex, które zarażają wszystkim hodowanym w akwariach rybom pielęgnicowatym. Atakują one szczególnie bardzo delikatne ryby, takie jak: dyskowce, paletki i skalary, wywołując dziurawicę i przewlekłe choroby przewodu pokarmowego. Zakażone ryby ciemnieją i nie przyjmują pokarmu.
UWAGA! Nie mieszać z innymi preparatami akwarystycznymi, wydzielającymi chlor lub tlen. Można stosować wspólnie z preparatami Esklarin, Ichtiostan, cristal, MFC.

19. Tropical Aqua Plant
Wieloskładnikowa odżywka mineralna z mikroelementami, przeznaczona do zasilania roślin wodnych i błotnych w stawach i sadzawkach ogrodowych. Regularnie stosowana zapewnia intensywny i prawidłowy wzrost hydrofitów. Zasilanie preparatem niezbędne jest zwłaszcza w okresie wzmożonej wegetacji.

Preparat wpływa bardzo korzystnie na ekosystem zbiornika wodnego i jest całkowicie nieszkodilwy dla zamieszkujących go ryb, raków, małży, ślimaków i płazów.

20. Tropical Aqua Plant "B"
Wieloskładnikowa odżywka mineralna bez azotu i fosforu, służąca do kultywowania roślin wodnych w akwariach z gęstą obsadą ryb często karmionych pokarmami płatkowanymi lub granulowanymi. Dwa pierwiastki azot i fosfor, rośliny pobierają wówczas z wody, w której mogą one występować w nadmiarze po mineralizacji substancji organicznych. Odżywka redukuje ryzyko wystąpienia inwazji glonów, które do rozwoju wykorzystują nadwyżki azotu i fosforu.

Butelka 30 ml wystarcza na 300 l wody.

21. Tropical Ferro - Aktiv

Specjalna odżywka żelazowa do systematycznego zasilania roślin wodnych hodowanych w akwariach. Zawiera biologicznie przyswajalne żelazo w formie chelatu. Zapobiega niedoborowi żelaza i uzupełnia jego brak, objawiający się schorzeniem zwanym chlorozą wywołującą bladość i żółknięcie liści. Wspomaga przebieg fotosyntezy i wytwarzanie chlorofilu w tkankach. Stosowana w odpowiednich proporcjach, zapewnia żywą, intensywną zieleń roślin wodnych hodowanych w akwariach.

Sposób użycia: 10ml/100L wody, regularnie co dwa tygodnie. W okresie wzmożonej wegetacji dawkę stosujemy co 7dni. Dla młodych rozsad do dwóch miesięcy 5ml/100L wody.
Preparaty uzupełniające: Aqua Plant, Aqua Plant "B".

22. Tropical Algin
Kompleksowy środek przeciwglonowy, zapobiegający nadmiernemu rozwojowi glonów zielonych. Zakwity glonów w okresie wiosenno-letnim ograniczają rozwój wyższych roślin akwariowych i mogą być przyczyną pogorszenia się jakości wody, dlatego zwalczanie alg, choć trudne, jest konieczne. Woda "twarda" zawierająca dodatkowo wysokie stężenie związków azotu i fosforu, w akwarium intensywnie nasłonecznionym lub silnie oświetlonym sztucznie jest narażona na intensywną inwazję glonów.

Sposób użycia: 10/100L wody;
Skład: substancja czynna w 100ml preparatu: siarczan (VI) miedzi (II) 5hydrat 300mg

Uwaga: Preparatu nie należy stosować w akwariach z ikrą, wylęgiem i młodym narybkiem ze względu na silne działanie algicydu mogące im szkodzić. Preparat jest nieszkodliwy dla roślin wodnych i błotnych, pobierają go stopniowo z wody, jako składnik mineralny - pierwiastek śladowy, źródło miedzi.

23. Tropical Hydra - Tox
ydra-Tox to uniwersalny preparat zwalczający występujące w akwariach stułbie Hydridae we wszystkich stadiach rozwojowych. Inwazja stułbi jest niepożądana z uwagi na zagrożenie jakie pasożyty te stwarzają dla wylęgu i narybku, wyłapując go w wodzie podobnie jak plankton. W ten sposób czynią spustoszenie w hodowli. Stułbie zagrażają zwłaszcza narybkowi małych ryb kąsaczowatych i karpiowatych o niewielkich rozmiarach. Polipy hydry psują też estetykę zbiornika oraz stanowią niepożądaną konkurencję pokarmową dla rozpoczynającego żerowanie narybku.

24. Tropical Limna - Tox

LIMNA-TOX to preparat zwalczający nadmierny rozwój populacji ślimaków i wypławków, który jest zjawiskiem niekorzystnym. Pod wpływem chemicznego działania preparatu LIMNA-TOX ślimaki i wypławki szybko giną.

Butelka 30 ml wystarcza na 300 l wody.

Materiał zebrany na podstawie kilkudziesięciu stron internetowych dnia Sob 2:41, 17 Lis 2007, w całości zmieniany 2 razy

Krab tęczowy - Cardisoma armatum/ Jak hodować?

Krab tęczowy - Cardisoma armatum/ Jak hodować?

Kraby, których liczba gatunków występujących na świecie wyraża się w tysiącach, zamieszkują przede wszystkim ciepłe rejony wód słonych (morza i oceany), wody słodkie ,a niektóre przestawiły się mniej lub bardziej na różne typy środowisk lądowych.
W sklepach zoologicznych od kilku lat można kupić kraba słodkowodnego, który nadaje się do hodowli w domowym terrarium.
Występowanie: Ameryka Środkowa i Południowa.

Budowa.
Ciało okryte pancerzem, krótki odwłok bez płetwy ogonowej, podwinięty na stronę brzuszną. Posiadają 5 par odnóży, z których jako pierwsze wyróżniają się masywnej budowy szczypce służące do chwytania i rozdrabniania pokarmu, a także do obrony. Oczy (o słabej percepcji) osadzone są na długich słupkach. Poniżej, na dwóch czułkach umieszczone są receptory węchowe bardzo dobrze wyczulone na zapachy, które pozwalają krabowi znajdować pokarm i ułatwiają orientację.
Kraby żyjące w morzach posiadają skrzela, które maja postać piórkowatych przydatków wyrastających ku górze z nasadowych członów odnóży tułowiowych. Od zewnątrz po obu stronach ciała osłaniają je wypukłe klapki pancerza. Wypełniona wodą przestrzeń otaczająca skrzela nazywa się komora skrzelową. U krabów prowadzących wodno - lądowy tryb życia komory skrzelowe są wilgotne, ale zawierają powietrze. Skrzela są zredukowane, a powierzchnie wewnętrzne komór skrzelowych są silnie ukrwione i pofałdowane , co sprawia, że funkcjonują jak płuca. Istnieje również grupa krabów, które przytrzymują wodę pod klapami pancerza. Nie tracą wtedy możliwości oddychania skrzelami, a zyskują łatwość poruszania się po lądzie.
Kraby tęczowe hodowane hobbystycznie w terrarium osiągają przeciętnie 10-12 cm, a żyjące na wolności ok. 20 cm (szerokość pancerza). Przeciętna długość życia w terrarium: 6-7 lat, a w środowisku naturalnym 10 lat.
Wszystkie kraby przez całe swoje życie przechodzą tzw. linienie, czyli zrzucanie małego i przyciasnego pancerza. Z początku krab linieje średnio co 3-4 tygodnie, a gdy osiągnie dojrzałość (ok. 8 cm szerokości pancerza) linienie staje się rzadsze i odbywa się co 1 lub 2 lata. Przed linieniem skorupa staje się matowa, a krab traci apetyt i szuka bezpiecznego schronienia. Wymiana rozpoczyna się od wyłamania przy pomocy szczypiec małego otworu w okolicach odwłoka. Cała "operacja" trwa około 1 godziny. Po zrzuceniu starego pancerza krab jest bardzo narażony na urazy mechaniczne. Porzuconej skorupy nie należy usuwać. Krab ją sobie po kawałku będzie zjadał i w ten sposób dostarczy organizmowi wapń potrzebny do prawidłowej budowy. Nowy pancerz z początku jest miękki, ale po ok. 2-3 dniach twardnieje i nabiera charakterystycznych dla gatunku barw, które po linieniu są szczególnie intensywne i nasycone.
Barwa pancerza u krabów tęczowych jest uzależniona od pożywienia i warunków życia. Dominujące kolory to purpura, brąz, niebieski, czerwony i biały wraz z całą gamą odcieni.

Terrarium.
Zbiornik powinien być dość wysoki i posiadać pokrywę, gdyż kraby potrafią bardzo sprawnie wspinać się po roślinach, elementach ozdobnych i częściach wyposażenia. W pokrywie należy zainstalować oświetlenie: specjalne żarówki do terrarium z serii "glo" zapewniające promieniowanie UVA/UVB. Umożliwiają one prawidłową przemianę witamin w organizmie kraba i pomagają w utrzymaniu ciekawej kolorystyki. Aby choć trochę odwzorować warunki panujące w jego naturalnym środowisku należy w terrarium wydzielić część lądową (1/3 do 1/2 ogólnej powierzchni zbiornika) oraz wodną. Każdy z tych obszarów wypełnia się odpowiednim rodzajem podłoża (do nabycia w sklepach zoologicznych). W części lądowej jego warstwa powinna wynosić 15-20 cm (dla swobodnego kopania jamek) i mieć temp. 22-30 C przy powierzchni. Głębokość wody o temp. w granicach 22-28 C nie powinna przekraczać 10 cm. W części lądowej można ustawić korzeń lub kamień będący kryjówką dla zwierzątka, oraz podwiesić jakąś roślinkę. Dekoracje powinny być niskie i w umiarkowanej ilości. Kraby bardzo lubią urządzać sobie mieszkanie po swojemu i z pewnością będą podejmować próby "przemeblowania" terrarium wedle swojego "widzimisię". Trzeba też liczyć się z ich siłą: w trakcie przesuwania kamienia może dojść nawet do stłuczenia szyby! Wszelka roślinność pozostająca w zasięgu szczypiec zostanie w krótkim czasie pocięta i zjedzona.
Pomimo odgrodzenia części lądowej od wodnej (szklana przegroda przyklejona silikonem akwarystycznym, kamienie przeznaczone do urządzania akwarium, lignity -te ostatnie powodują zmianę barwy wody na nieco brunatną) podłoże z części "suchej" będzie się dostawało do wody trochę ją brudząc.
Stojąca, nie filtrowana woda nie jest dobrym środowiskiem dla kraba. Resztki pożywienia szybko się w wodzie rozkładają powodując jej zmętnienie, zanieczyszczenie i brzydki zapach. Filtr nie tylko oczyszcza wodę, ale także ją napowietrza. Jeżeli woda z jakichś względów nie odpowiada krabowi to on po prostu przestaje do niej wchodzić. Trzeba wtedy zbadać jej pH (nie mniej niż 4), stopień czystości i temperaturę.
Aby utrzymać ciepłotę wody i wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie należy do terrarium wstawić grzałkę z termostatem.
Kupując terrarium należy wziąć pod uwagę ile i jakie zwierzęta będą je zamieszkiwać Miejsca powinno być na tyle, aby każdy krab mógł sobie znaleźć swoją kryjówkę i swoje terytorium. W przeciwnym wypadku będzie dochodziło do bójek, kończących się odcięciem odnóża osobnikowi słabszemu, a nawet zjedzeniem, jeśli silniejsi stanowią większość. Trzymanie kraba w akwarium wielogatunkowym może być ryzykowne - gdy zgłodnieje to sobie coś złapie i zje.

Co kraby jedzą?
Najchętniej surowe mięso drobiowe, ryby świeże, krewetki : ), małe dżdżownice, rureczniki, ochotka i inny pokarm dla ryb, także w płatkach , w tabletkach i mrożony.
Dieta powinna być uzupełniona w pokarm roślinny: sałata, jabłko, banan, nasiona słonecznika, który są cennym źródłem błonnika, minerałów i witamin.
Jeżeli stosowana dieta nie zaspokaja potrzeb pokarmowych kraby mogą stać się kanibalami.

Czy kraby chorują?
W wyniku nieprawidłowego żywienia krabom mogą odpadać odnóża lub na pancerzu i szczypcach pojawiać się ukruszenia (brak wapnia i składników mineralnych). Jeżeli po wylince miękki jeszcze pancerzyk uległ uszkodzeniom mechanicznym do wnętrza organizmu może wdać się infekcja.
Podczas przenoszenia nie wolno chwytać kraba za odnóża, gdyż w przypływie silnego stresu może odrzucić odnóża (odrosną mu po kilku wylinkach).
Infekcje zewnętrzne leczy się preparatami stosowanymi przy chorobach ryb, ale z takim problemem lepiej udać się do weterynarza.

Rozmnażanie.
Samice, w porównaniu do samca mają szerszy odwłok. Lekko wygięty pod spód przytrzymuje złożone i przyczepione do spodniej strony odwłoka jaja. Dotychczas nic nie wiadomo o udanym rozmnożeniu kraba tęczowego w warunkach hodowli domowej. Jeżeli macie jakieś informacje na ten temat bardzo prosimy o kontakt.

Krab: przyjaciel człowieka?
Co to, to nie. Nigdy nie będzie merdał czułkami z radości na Wasz widok, ale da się oswoić na tyle, że będzie odbierał pokarm z patyczka, a nawet z ręki. Zawsze jednak podczas karmienia z ręki trzeba uważać, bo może mu przyjść ochota poszczypać (wyrośnięty krab może nawet odciąć palec).

W opracowaniu wykorzystano fragmenty książki Z. Stromenger "Przystosowani pożyją dłużej".
Artykuł pochodzi ze strony: http://www.zwierzak.com/